Donice zamiast aut. Koniec z parkowaniem pod Wyższym Urzędem Górniczym w Katowicach

Donice pod WUG 01 Fot KAW

Redakcja

18 października, 2022

Zaparkowane na chodniku, przed Wyższym Urzędem Górniczy w Katowicach samochody, skutecznie utrudniały poruszanie się pieszym. Teraz sytuację mają zmienić donice z krzewami, które będą blokować parkowanie w tym miejscu.

Wzajemny szacunek kierowców, pieszych i rowerzystów to fundament wygodnego i bezpiecznego korzystania z przestrzeni miejskiej. Niestety nie wszyscy o tym pamiętają, dlatego w niektórych miejscach trzeba podejmować radykalne działania dla wprowadzenia porządku.

Tak stało się przed Wyższym Urzędem Górniczym, gdzie umieszczono przygotowane przez Zakład Zieleni Miejskiej tuje. Donice blokują wjazd na zabrukowaną przestrzeń przed budynkiem, a jednocześnie stanowią zieloną, całoroczną ozdobę tego miejsca.

To nie pierwsze tego typu działanie Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach, który uczestniczy w przeciwdziałaniu parkowaniu w miejscach, które nie są do tego przeznaczone.

Podobne akcje były realizowane między innymi na osiedlu Tysiąclecia oraz ul. Misjonarzy Oblatów, gdzie ZZM posadził krzewy, a Miejski Zarząd Ulic i Mostów ustawił dodatkowo słupki blokujące wjazd samochodów.

Zarówno ZZM, jak i MZUiM biorą udział w działaniach skupionych wokół miejskiej akcji „Wyzwanie: parkowanie!”, której celem jest przeciwdziałanie nieprawidłowym zachowaniom kierowców, zakłócającym porządek w przestrzeni publicznej. Oprócz blokowania pozostawiania samochodów w nieprzeznaczonych do tego miejscach – np. poprzez nasadzenia nowych roślin – ZZM również rewitalizuje już zniszczone tereny, jak m.in. rozjeżdżone zieleńce wymagające odnowienia trawników.

"Realizując takie działania osiągamy podwójną korzyść. Nie tylko uniemożliwiamy kierowcom parkowanie w miejscach do tego nieprzeznaczonych, ale tym samy zapobiegamy utrudnianiu przemieszczania się pieszym i rowerzystom. Istotne jest także to, że wprowadzamy jeszcze więcej zieleni do przestrzeni miejskiej. To dla nas priorytet, dlatego zawęziliśmy i zazieleniliśmy al. Korfantego, realizujemy rewitalizację ul. Warszawskiej, prowadzimy przetarg na stworzenie nowych przestrzeni parkowych na terenie Wełnowca, Kostuchny, Ochojca oraz pograniczu Bogucic, Zawodzia i Dąbrówki Małej" – tłumaczy Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Donice pod WUG 02 Fot KAW

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.6µg/m3 PM2.5: 5.6µg/m3