Donald Tusk w Żywcu. Co obiecał mieszkańcom Żywiecczyzny?

Tuskzywiec
Kastelik

Szymon Kastelik

20 marca, 2023

Było znów dużo o PiS-ie, Orlenie, Ziobro oraz kilka żartów. Ale co w Żywcu mówił Donald Tusk o Żywiecczyźnie? 


19 marca Donald Tusk spotkał się z mieszkańcami w Miejskim Centrum Kultury w Żywcu. -  My wszyscy, Polki i Polacy, składamy się z różnych tradycji, kulturowych i językowych. Wiem jakie to jest ważne tutaj w Żywcu i na Żywiecczyźnie - mówił przewodniczący Platformy Obywatelskiej. Były premier dodał, że każdy, kto ubiega się o władzę i chce decydować o losach ludzi, powinien zrozumieć kulturę i historię każdego regionu, który "tworzy" Polskę.

- Województwo śląskie pokazuje najbardziej w całym kraju, jak trzeba być czułym, delikatnym, empatycznym, rozumiejącym, że Cieszyn to Śląsk Cieszyński, że Częstochowa to Ziemia Częstochowska, że Jura to Jura, że Żywiec to Żywiecczyzna. Jeżeli nie zrozumiesz tego, nie zrozumiesz pojedynczego człowieka. Na Żywiecczyźnie macie swoje problemy - mówił Tusk.

Donald Tusk w Żywcu - co obiecał Żywiecczyźnie? 

Szef PO na początku swojego wystąpienia mówił o problemach, z którymi zmagają się mieszkańcy Żywiecczyzny oraz o inwestycjach, które potrzebuje ten region. Od razu podkreślił, że na większość różnych pomysłów potrzebne są środki unijne, w szczególności z KPO. Przy tym temacie (podobnie jak w Bytomiu i w innych miejscach) skrytykował Prawo i Sprawiedliwość za to, że do dzisiaj Polska nie otrzymała tych funduszy.

Co według Tuska należy zrobić dla Żywiecczyzny? 

  • Odmulenie Jeziora Żywieckiego
  • Zadłużenie szpitala w Żywcu
  • Walka z wykluczeniem komunikacyjnym, np. przywrócenie połączenia kolejowego z Suchą Beskidzką
  • Poprawa transportu publicznego
  • Inwestycje w regionie, czyli m.in. aquapark w Węgierskiej Górce oraz walka z zakorkowanymi drogami pomiędzy Zwardoniem a Żywcem

Donald Tusk wskazał również na to, że Żywiec i cały Beskid Żywiecki to przede wszystkim turystyka, o którą również należy zadbać. Niestety obecni na spotkaniu mieszkańcy regionu nie dopytali Tuska o szczegóły wymienionych propozycji, ani też nie wskazali na inne problemy, które należy rozwiązać w najbliższej przyszłości na Żywiecczyźnie. Woleli pytać o Orlen, dług państwa, wspólną listę opozycji lub jak rozliczyć Prawo i Sprawiedliwość. Nie zabrakło też podziękowań dla Tuska oraz "próśb" o pokonanie Zjednoczonej Prawicy w nadchodzących wyborach. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 7.7µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3