Donald Tusk w Cieszynie mówił o wykluczeniu komunikacyjnym

Tuskcieszyn

Redakcja

3 sierpnia, 2022

Donald Tusk 3 sierpnia kontynuował swój objazd po województwie śląskim. Rano na Moście Przyjaźni spotkał się z paniami burmistrzami Cieszyna i Cieszyna Czeskiego. Rozmawiał również z mieszkańcami.

Donald Tusk spotkał się 3 sierpnia z burmistrz Cieszyna Gabrielą Staszkiewicz i burmistrz Czeskiego Cieszyna Gabrielą Hebackov na Moście Przyjaźni nad Olzą. Jednym z tematów, które zostały poruszone było wykluczenie komunikacyjne Cieszyna, zwłaszcza w kwestii kolei.

- Dzisiaj, żeby dostać się z Cieszyna do Krakowa potrzebne są dwie przesiadki. Nie ma połączenia z Katowicami. Byłaby to naturalna kolej rzeczy. Nie ma połączenia pomiędzy Skoczowem a Bielsko-Białą. Brakuje pieniędzy, brakuje taboru. Nie ma połączenia między Cieszynem a Czeskim Cieszynem - komentował na Moście Przyjaźni Donald Tusk. Szef Platformy Obywatelskiej wskazał, że potrzebne są w tym przypadku pieniądze europejskie. Samorząd cieszyński jest gotów współfinansować dodatkowe połączenia kolejowe, chociaż nie ma takiego przymusu. 

- Czechy już zainkasowały w charakterze zaliczki 915 mln euro. To ponad 4 mld zł. My tej zaliczki już nie dostaniemy, a w przypadku Polski byłoby to 20 mld zł - dodał Tusk wskazując, że Polska nie otrzymuje pieniędzy m.in. z KPO z powodu wewnętrznych wojen w obozie Zjednoczonej Prawicy.

- Chciałbym zaapelować do wszystkich za to odpowiedzialnych (...) żeby podjęli decyzje, które pomogłyby odblokować te pieniądze europejskie. Żeby to szachowanie się wewnątrz rządu nie blokowało tych pieniędzy. Bo na nie czekają ludzie wszędzie, również tutaj w Cieszynie - powiedział w Cieszynie Donald Tusk. Stwierdził, że liczy na szybkie rozwiązanie problemu, ponieważ środki europejskie są potrzebne dla samorządowców. Jako przykład podał wspomniane wcześniej wykluczenie komunikacyjne w Cieszynie.

Donald Tusk następnie pojechał do Bielska-Białej na spotkanie z przedsiębiorcami. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3