Dobromir Sośnierz odchodzi z Wolnościowców

Wolnosciowscy
Kastelik

Szymon Kastelik

31 lipca 2023

To koniec Wolnościowców? Dobromir Sośnierz poinformował, że kończy współpracę z Arturem Dziamborem. To już kolejna polityczna zmiana posła z Górnego Śląska.

W marcu 2022 roku Dobromir Sośnierz, Artur Dziambor i Jakub Kulesza odeszli z partii KORWiN (dzisiaj Nowa Nadzieja). Posłowie mieli dosyć m.in. kontrowersyjnych wypowiedzi Janusza Korwina-Mikke. Ale pozostali w Konfederacji. Założyli własną partię "Wolnościowcy". 

Ale już po roku zakończyli też współpracę z Konfederacją. Podzieliły ich nadchodzące wybory i decyzje Sławomira Mentzena (nowego lidera partii KORWiN, której zmienił nazwę na Nową Nadzieję). Wszystko popsuło się po tym, kiedy Mentzen ogłosił prawybory w okręgach wyborczych, w których Nowa Nadzieja ma otrzymać "jedynki". Protestowali przeciwko temu Wolnościowcy, którzy uważali, że na podstawie wcześniejszych umów w wewnątrz Konfederacji, "z automatu" należą im się pierwsze miejsca na liście w swoich okręgach (jako posłom). 

- Sławomir Mentzen próbuje tę swoją wendettę ubrać w ładne słowa, ale swoim ludziom bez ogródek mówi, że w tym wszystkim chodzi o upokorzenie i wycięcie „węży”. A „węże” nie chcą dać mu tej satysfakcji i odrzucają tę obłudną propozycję - pisał jeszcze w grudniu 2022 roku Dobromir Sośnierz.

W lutym 2023 roku Artur Dziambor został usunięty z Konfederacji. W rezultacie cała trójka Wolnościowców ogłosiła, że odchodzi ze skrajnie prawicowej koalicji.  - Nie obrażamy się na pierwszą rzecz z boku, ale jesteśmy od dłuższego czasu informowani przez "kolegów", że nie chcą nas Konfederacji - mówił wówczas Sośnierz. Poseł z okręgu katowickiego krytykował m.in. prawybory Mentzena, uważając je za nieuczciwe (głosy kupowano za 20 złotych). Ostatecznie Sośnierz zbojkotował prawybory, które wygrał Grzegorz Płaczek. 

Koniec Wolnościowców

Kilka dni temu m.in. portal Salon24 opublikował artykuł, w którym poinformował, że najprawdopodobniej rozejdą się drogi posłów Wolnościowców. Wszystko przez to, że na niecałe trzy miesiące do wyborów w partii... nic się nie dzieje. Nie ma struktur, nie ma działań kampanijnych, nie ma niczego. Salon24 poinformował, że Dziambor ma negocjować start z list Trzeciej Drogi (Polska 2050 i PSL). 

W niedzielny wieczór, 30 lipca Dobromir Sośnierz za pośrednictwem mediów społecznościowych poinformował, że odchodzi z koła poselskiego Wolnościowcy. - Od dłuższego czasu jest jasne, że ja i Artur Dziambor mamy mocno rozbieżną wizję partii i zdecydowanie niekompatybilne zdolności koalicyjne - przekazał Sośnierz. Były poseł Konfederacji przyznał, że Wolnościowcy nie są w stanie wystawić niezależnych list w nadchodzących wyborach parlamentarnych.

- Cały Zarząd zgodnie uznał, że w tej sytuacji nasze drogi się rozchodzą - dodał Sośnierz. 

AKTUALIZACJA

Sławomir Mentzen poinformował, że Dobromir Sośnierz wraca do Konfederacji. - Po wielu perypetiach do Konfederacji wraca Dobromir Sośnierz! Jeden z najbardziej wolnościowych posłów tej kadencji. Będzie walczył o mandat w Siedlcach - napisał Mentzen. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.1µg/m3 PM2.5: 3.7µg/m3