Dlaczego zawaliła się kamienica w Bielsku-Białej?

Ec6adc21 eca5 4bb8 aa29 2e4bd326abd7

Redakcja

5 stycznia, 2022

W poniedziałek doszło do groźnego zdarzenia w Bielsku-Białej. Zawaliła się jedna ze ścian zewnętrznych starej kamienicy.

W poniedziałek 3 stycznia straż pożarna w Bielsku-Białej otrzymała po godzinie 11:00 zgłoszenie o zawaleniu się ściany jednej z opuszczonych kamienic przy ul. Celnej. 

Na miejscu jest siedem zastępów straży pożarnej. Kamienica była niezamieszkała. Na miejscu jest również obecna policja, przedstawiciele zarządzania kryzysowego z UM w Bielsku-Białej, a także inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Bielska-Białej - informowała KM PSP w Bielsku-Białej.

Na szczęście nikogo nie było w środku. Na czas akcji ewakuowano mieszkańców pobliskich budynków. - Po dojeździe na miejsce Specjalistycznej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej z Jastrzębia-Zdroju przeszukano obiekt przy pomocy kamery wziernikowej oraz z wykorzystaniem dwóch psów ratowniczych. Podczas działań grupy, prowadzono ciągły monitoring stabilności budynku (za pomocą niwelatora oraz tachimetrów geodezyjnych). Po przeszukaniu terenu, nie stwierdzono obecności osób żywych pod gruzami, jak również we wnętrzu obiektu - dodaje straż.

Dlaczego doszło do zawalenia? - Powiatowy inspektor nadzoru budowlanego dla miasta Bielska-Białej Maria Przybyła informuje, że budynek jest od wielu lat w złym stanie technicznym i właśnie ten stan należy wstępnie uznać za przyczynę katastrofy - informuje Urząd Miasta w Bielsku-Białej. 

Prowadzone jest dalsze postępowanie w sprawie wspólnie z wojewódzkim konserwatorem zabytków w Katowicach. Gdy zostanie zakończone, dowiemy się o jego wynikach. Wejścia do budynku zostały zabezpieczone, aby nie wchodziły tam osoby postronne - dodaje UM Bielsko-Biała. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.8µg/m3 PM2.5: 15.3µg/m3