Diamentowa Liga na Stadionie Śląskim. Za nami Memoriał Kamili Skolimowskiej [WIDEO+FOTO]

297274685 1909374912762648 4947081833735897564 n

Redakcja

6 sierpnia, 2022

Polskie i światowe gwiazdy lekkoatletyki, rekordowe wyniki i fantastyczna atmosfera na trybunach. Stadion Śląski ponownie udowodnił, że jest idealnym miejscem do organizacji najważniejszych imprez sportowych.

WYPOWIEDZI: PAWEŁ FAJDEK, PIA SKRZYSZOWSKA, JUSTYNA ŚWIĘTY-ERSETIC:

Stadion Śląski, województwo śląskie oraz polska gościnność pojawiła się na ekranach telewizorów i urządzeń mobilnych kibiców lekkoatletyki ze 150 państw! Diamentowa Liga po raz pierwszy w historii zawitała do Polski. 6 sierpnia na Stadionie Śląskim odbył się Memoriał Kamili Skolimowskiej, który zastąpił w kalendarzu "lekkoatletycznej ligi mistrzów" mityngi w Chinach. 

Pomimo gorszej pogody, do Kotła Czarownic zawitało tysiące kibiców, którzy z wysokości trybun oglądali poczynania mistrzów świata i olimpijskich. Tylu gwiazd lekkoatletyki w Polsce jeszcze nie było. Wszystko rozpoczęło się od mocnego uderzenia. Rywalizacje na Stadionie Śląskim rozpoczęli młociarze i skoczkowie wzwyż. Nasz mistrz świata Paweł Fajdek zwyciężył po rzucie na 81.27 m, udowadniając, że jest w wyśmienitej formie. 

- Jestem pozytywnie zaskoczony. Było naprawdę ciężko. Jakieś przeziębienie, osłabiony organizm. Wydaje mi się, że uzyskaliśmy dzisiaj 110 procent - powiedział Paweł Fajdek. Dodał, że udowodnił, iż rzut młotem powinien oficjalnie pojawić się w kalendarzu Diamentowej Ligi. 

Działo się też w skoku o tyczce. Na Stadionie Śląskim swoje umiejętności zademonstrował rekordzista świata Armand Duplantis. Niestety nie udało mu się poprawić najlepszego wyniku na świecie, ale jego wynik 6.10 i tak zapisał się w historii memoriału. Piotr Lisek z wynikiem 5.63 zajął czwarte miejsce.

Mnóstwo emocji wywołał bieg kobiet na 100 metrów przez płotki. Tak szybkiej rywalizacji jeszcze nie było na polskiej ziemi. Bieg wygrała Jasmine Camacho-Quinn z wynikiem 12.34. Czwarte miejsce zajęła Pia Skrzyszowska, która poprawiła swój rekord życiowy: 12.51. Udowodniła, że należy do światowej czołówki na tym dystansie. 

- Byłam gotowa na ten wynik, ale nie wiedziałam, że to dzisiaj. Pogoda nie sprzyjała - skomentowała swój wynik Skrzyszowska. - Wiem, że mam dużo rezerwy. Można dużo poprawić - dodała po biegu.

Zdecydowanie sukcesy Fajdka i Skrzyszowskiej przyćmiła Natalia Kaczmarek w biegu na 400 metrów kobiet! Takiej rywalizacji w Polsce jeszcze nie było! Pierwsza na metę wbiegła z czasem 49.75 Holenderka Femke Bol. Tuż za nią  linię mety wbiegła Kaczmarek, która jako druga Polka w historii po Irenie Szewińskiej przekroczyła barierę 50 sekund. Aniołek Matusińskiego uzyskał czas 49.86 i tym samym ustanowiła swój nowy rekord życiowy. Kaczmarek dała z siebie wszystko, co było widać po biegu. Dochodziła do siebie przez bardzo długi czas. Piąte miejsce na 400 metrów zajęła Anna Kiełbasińska. Niestety tym razem nie udało się Justynie Świętej-Ersetic, która została sklasyfikowana na ostatnim, dziewiątym miejscu.

Na 400 metrów panów Michael Norman ustanowił nowy rekord memoriału: 44.11. Natomiast w sprincie na 100 metrów poniżej 10 sekund pobiegł Trayvon Bromell (9.95). Na 100 metrów kobiet (bez udziału Ewy Swobody) Shelly-Ann Fraser-Pryce pobiegał w czasie 10.06. 

Tradycyjnie podczas Memoriału Kamili Skolimowskiej wystąpiły również osoby niepełnosprawne i dzieci. Między innymi w biegu na 100 metrów chłopców wystartował syn Piotra Małachowskiego. Nasz wielokrotny medalista olimpijski i mistrzostw świata jest dyrektorem memoriału i widać było po nim dumę ze startu swojego syna. W sumie na tegorocznym memoriale sportowcy rywalizowali w 27 konkurencjach, w tym 14 wchodzących w skład Diamentowej Ligi. 

DSC 0010

powiązane artykuły:

DSC 0486
7 sierpnia, 2022

Za nami historyczny Memoriał Kamili Skolimowskiej na Stadionie Śląskim! Po raz pierwszy w randze Dia

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-8 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 54.3µg/m3 PM2.5: 47.4µg/m3