Demonstracja związkowców przed Hutą Pokój

Csm 18 Weglokoks 4ffb77ba9a
Kastelik

Szymon Kastelik

13 października 2022

Związkowcy demonstrowali przed bramą główną Huty Pokój. Domagają się m.in. dokapitalizowania spółek hutniczych w grupie Weglokoks i spełnienia obietnic Jacka Sasina.

Od kilku miesięcy trwa spór pomiędzy związkowcami a Hutą Pokój S.A. i Węglokoksem. Sierpień 80 i Solidarność domagają się inwestycji w Hutę Pokój Konstrukcje, która została przejęta przez Weglokoks. - Żądamy by większościowy udziałowiec jakim jest Węglokoks S.A. podjął natychmiastowe działania mające na celu dokapitalizowanie spółki - czytamy w piśmie związkowców do zarządu. W ubiegłym tygodniu Solidarność i Sierpień 80 rozpoczęły akcję protestacyjną. 

Strona społeczna podkreśla, że o dokapitalizowaniu została poinformowana 9 sierpnia na spotkaniu z wicepremierem Jackiem Sasinem, ale od tego momentu nikt niczego nie zrobił w tej sprawie. - Dalsza bierność i brak działania w kwestii Huty Pokój Konstrukcje doprowadzi do poważnych problemów pozostałe spółki Hutę Pokój Profile i Hutę Pokój S.A., a ciężka praca wielu ludzi pójdzie na marne przez brak decyzji i bierność niektórych członków zarządu - informują związkowcy.

W środę, 12 października przed bramą główną Huty Pokój Sierpień 80 i Solidarność zorganizowały demonstrację. Udział w niej wzięło ponad 100 osób. Manifestujący domagali się spełnienia obietnic i dokapitalizowanie spółek hutniczych, które wchodzą w skład grupy Węglokoks. - Chcemy prawdziwego dialogu i podpisania prawdziwego porozumienia – powiedział Joachim Kuchta, przewodniczący „Solidarności” w Hucie Pokój.

Według związkowców cały zysk z Huty Profile Konstrukcje, którym chwali się Węglokoks, trafia do Grupy Kapitałowej, a nie do HPK. Ma to być powód realnego zadłużania się spółki. Weglokoks obiecuje, że dzięki wysokim zyskom jeszcze w tym roku dofinansuje spółki hutnicze. Ponadto ma ruszyć także budowa obiecanej przez Jacka Sasina stalowni i walcowni. 

Część hutniczą Grupy Kapitałowej Węglokoks stanowią Huta Łabędy w Gliwicach, Walcownia Blach Batory w Chorzowie, a także trzy spółki w Rudzie Śląskiej: Huta Pokój, Huta Pokój Konstrukcje oraz Huta Pokój Profile. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

2 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.8µg/m3 PM2.5: 7.7µg/m3