"Deklaracja radzionkowska", czyli Tusk obiecuje język śląski. Zapamiętamy sobie to

Tuskradzionkow

Redakcja

20 marca, 2023

Donald Tusk na serio wziął sobie za cel zdobycie zaufania wśród mieszkańców Górnego Śląska. Nie dość, że podczas swojej wizyty mówił "dobrze" o węglu i kopalniach, to teraz postanowił złożyć klarowną deklarację dotyczącą języka śląskiego.

W niedzielę, przed przyjazdem do Żywca, Donald Tusk spotkał się z burmistrzem Radzionkowa. Na wspólnej konferencji prasowej lider Platformy Obywatelskiej zadeklarował, że po wygranych wyborach, śląska godka zostanie uznana za język regionalny.

Spotkanie było symboliczne, bo odbyło się w Dzień Jedności Kaszub. Donald Tusk przekazał burmistrzowi Radzionkowa Gabrielowi Todorowi Biblię w języku kaszubskim, zaś Todor dał Tuskowi Nowy Testament w języku śląskim.

Tusk obiecuje język śląski

- Tu, w Radzionkowie, chciałbym złożyć naprawdę z głębokim przekonaniem, tak jak to sobie z panem burmistrzem nazwaliśmy, deklarację radzionkowską - powiedział Donald Tusk na konferencji prasowej. Dodał, że jako Kaszub rozumie potrzeby Ślązaków i jest pod wrażeniem ich kultury. - Uznamy język śląski za język regionalny - obiecał Tusk.

Burmistrz Radzionkowa wykorzystał okazję i poprosił Tuska o to, żeby język śląski został ustanowiony w pierwsze 100 dni rządów nowej władzy (w przypadku wygranej opozycji). Tusk zgodził się. 

Wyzwanie 100 dni Tuska

Jeżeli spojrzymy na kalendarz wyborczy, okazuje się, że jeżeli Donald Tusk będzie miał wpływ na władzę w Polsce, to już na początku 2024 roku śląska godka będzie oficjalnie językiem regionalnym. To bardzo ciekawa obietnica. Bo pamiętamy, że Tusk i Platforma Obywatelska już decydowali o losach Polski w latach 2007-2015 i w tamtym czasie powstało co najmniej kilka inicjatyw ustanowienia statusu języka śląskiego. Walczył o to m.in. działacz PO, Marek Plura. 

Tusk poparcie ws. języka śląskiego może uzyskać od całej Lewicy oraz Władysława Kosiniaka-Kamysza, który w ubiegłym tygodniu w Gliwicach obiecał, że lekcje języka śląskiego będą finansowane z budżetu państwa.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 15.5µg/m3 PM2.5: 14.3µg/m3