Dąbrowa Górnicza: Plaga komarów! Będą pryskać!

Komary
Article

Jarosław Adamski

18 czerwca 2019

Dąbrowa Górnicza i kilka innych miast woj. śląskiego już przygotowują się do akcji odkomarzania i odkleszczania. Specjalne opryski będą prowadzone nocą, tak by nie zaszkodzić innym owadom, w tym cennym pszczołom. Są jednak i takie miasta, jak Katowice które oprysków nie planują, właśnie ze względu na dobro owadów. Oczywiście nie tych, które stały się już nasza zmorą. Będą za to ulotki, jak się chronić przed kleszczami. W sumie ulotką kleszcza też można zabić.

Wszystkiemu winna pogoda, wyjątkowo dużo kleszczy i komarów pojawiło się na naszych łąkach, ale i miejskich trawnikach. Komary dają nam się tak we znaki, że mieszkańcy z utęsknieniem czekają na pierwsze opryski. W Tychach już jutro mają się rozpocząć. W Dąbrowie Górniczej na pewno w tym miesiącu, choć co bardziej zniecierpliwieni mieszkańcy naciskają na urzędników, by stało się to jak najszybciej.

Podobnie jak w latach ubiegłych, także i w tym roku miasto podjęło decyzje o wykonaniu oprysków w tych częściach miasta, gdzie owady są najbardziej dokuczliwe. Środki, które zostaną użyte będą działać nie tylko przeciw komarom, ale i kleszczom. Będą jednak bezpieczne dla dzieci, dorosłych, roślin i zwierząt. Stężenie środków owadobójczych nie będzie nikomu zagrażać. Dla komfortu wszystkich, a także ochrony populacji „dobrych” owadów, przede wszystkim pszczół, będą dokonywane w nocy, między 22 a 6.”

mówi Damian Rutkowski, wiceprezydent Dąbrowy Górniczej

Pierwsza tura oprysków ruszy jeszcze w czerwcu, druga w lipcu, trzecia w sierpniu. Informacja o konkretnych dniach znajdzie się na stronie internetowej miasta: www.dabrowa-gornicza.pl. Cała „akcja” uzależniona będzie od pogody, potrwa do końca wakacji.

Opryski obejmą prawie 200 hektarów Dąbrowy Górniczej.

Tereny przeznaczone do oprysków to: parki Hallera, Śródmiejski, Zielona, Staszica, Podlesie (razem z ulicą), Tysiąclecia, Brzozowy, okolice wszystkich czterech Pogorii, Wywierzyska w Strzemieszycach, park przed kościołem na ul. Majewskiego, amfiteatr w Ząbkowicach, tereny należące do Miejskiego Zarządu Budynków Mieszkalnych, Bulwar Olszowa, lasek przy ul. Podłęknickiej, Planty, Mydlice Północne oraz Południowe.

Opryskane zostaną także place zabaw przy ulicach Gilowej, Żwirki i Wigury, Łaziennej, Świerkowej i Białostockiego oraz pasy drogowe ulic Niemcewicza, Letniej, Marianki, Ratanice, Pogoria, Kryniczna, Hallerczyków, Majewskiego, Strzemieszycka, Rudna, Idzikowskiego, Łazowska, Dąbrowszczaków, Olimpijska, Mieszka I, Modrzewiowa i Zachodnia.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.4µg/m3 PM2.5: 5.8µg/m3