Czy można pić kranówkę? Zwiedzanie Stacji Uzdatniania Wody Gliwice-Łabędy

SUW abedyfot R Neumann

Redakcja

19 sierpnia, 2022

Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Gliwicach zaprasza do zwiedzania Stacji Uzdatniania Wody Gliwice-Łabędy. W sobotę, 20 sierpnia, specjaliści stacji pokażą, skąd bierze się woda w naszych kranach. Odpowiedzą też na pytania, czy koniecznie jest instalowanie drogich, domowych filtrów wody czy też można pić wodę prosto z kranu?

Gliwicka woda jest pobierana z zasobów podziemnego triasu, z głębokości ok. 130 m. W sobotę, 20 sierpnia nadarzy się wyjątkowa okazja, by poznać proces ujmowania i uzdatniania gliwickiej wody oraz pracę ludzi odpowiedzialnych za jej dostawę do naszych domów, a także zobaczyć nowoczesne urządzenia i napić się Gliwickiej z głębin. 

Nowoczesne instalacje pozwalają na uzdatnianie wody z wykorzystaniem technologii opartej na ozonatorach hybrydowych. SUW Łabędy jest obiektem zautomatyzowanym, a parametry wody są na bieżąco monitorowane. Instalacje są w pełni hermetyczne ‒ woda płynąca do odbiorców na światło dzienne wypływa dopiero z kranu, spełniając najbardziej restrykcyjne europejskie normy jakości. Praca studni głębinowych jest monitorowana przez radiowy system telemetryczny, który umożliwia również zdalne sterowanie pracą pomp.
Zwiedzanie zaplanowano na godz. 10.00, 12.00 i 14.00.

Dzieci i młodzież mogą wziąć udział w wydarzeniu wyłącznie pod opieką osób dorosłych. Wstęp jest bezpłatny. Ze względów bezpieczeństwa, liczba zwiedzających jest ograniczona. Konieczna jest wcześniejsza rezerwacja pod adresem mejlowym: zgloszenia@pwik.gliwice.pl

Stacja Uzdatniania Wody znajduje się przy ul. Kanałowej 5. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 21.2µg/m3 PM2.5: 18.5µg/m3