Wybierając się w podróż pociągiem, możemy być pewni, że nic nam nie grozi. Transport kolejowy jest najbezpieczniejszym środkiem transportu w województwie śląskim i wielokrotnie przewyższa w tej kategorii (i nie tylko) transport samochodowy. Co więcej, zasad bezpieczeństwa w trakcie podróży nie jest wcale tak dużo, a wiele z nich jest oparta na zwykłej intuicji i własnym rozsądku. Wystarczy odrobinę uważać.
Najbardziej niebezpiecznym momentem w trakcie podróży jest wsiadanie oraz wysiadanie z pociągu, oraz jego wjazd na peron. Pamiętajmy, że przy każdej z krawędzi peronów znajdziemy żółte lub białe linie bezpieczeństwa, których pod żadnym pozorem nie wolno nam przekraczać. Warto zwrócić na to uwagę nie tylko w trakcie wjazdu pociągu na peron, ale także, gdy na przystanku lub stacji kolejowej nie ma żadnego pociągu. Pamiętajmy, że często przejeżdżają przez nie towarowe oraz dalekobieżne pociągi innych przewoźników niż Koleje Śląskie. Możecie nie zauważyć szybko jadącego pociągu pospieszanego lub towarowego, a jego pojawienie się na peronie w sytuacji niezachowania odpowiedniej odległości od linii bezpieczeństwa może spowodować tragiczny w skutkach wypadek. Nie zapomnijcie, aby pilnować dzieci oraz zwierząt, aby również nie przekraczały wspomnianej linii!
Jeżeli już pociąg pojawi się na peronie, pamiętajcie, aby zachować ostrożność w trakcie wsiadania. Nigdy nie wskakujcie do pociągu! Może to spowodować pośliźnięcie się, na skutek czego wpadniecie na torowisko i śmiertelne zagrożenie. W nowoczesnym taborze niskopodłogowym przestrzeń pomiędzy nowymi peronami jest minimalna, jednak w starszym taborze możecie jeszcze znaleźć charakterystyczne schodki, na co warto zwrócić uwagę w trakcie wsiadania i wysiadania!
Ruszacie? To świetnie! Nie zapomnijcie o bezpiecznym umieszczeniu Waszych bagaży w przestrzeniach nad lub pod siedzeniami. W podróży jesteście najbezpieczniejsi, ponieważ czuwa nad tym załoga konduktorska, kierownik pociągu oraz maszynista. Pamiętajcie jednak, że w przypadku, gdybyście poczuli się gorzej, możecie zawsze poinformować o tym załogę. W nowszym taborze znajdziecie również interkom, przez który porozumiecie się z maszynistą. W każdym z pociągów Kolei Śląski znajdziecie defibrylatory AED, które pomogą Wam w udzieleniu pierwszej pomocy, nawet jeżeli nie macie żadnego doświadczenia. Co więcej, pracownicy Kolei Śląskich są przeszkoleni i pomogą Wam w niesieniu pierwszej pomocy na wypadek nagłych wydarzeń!