„Craftomania” – pomysł na wakacyjną przygodę dla całej rodziny

CRAFTOMANIA dzien dziecka park 12 C 2022 fot Pawel Ja Nic Janicki 037 870x440

Redakcja

7 lipca 2022

Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu przygotowała ciekawą propozycję na rodzinną wycieczkę na czas wakacji. Do końca sierpnia proponuje zwiedzanie tematyczne pn. „Craftomania”. To program zwiedzania podziemi nawiązujący do tematyki słynnej gry komputerowej.

Trasa jest tematycznie przygotowana, zaaranżowana i dedykowana wszystkim fanom rozrywki interaktywnej. W trakcie zwiedzania dzieci uczestniczą w szeregu aktywności nawiązujących do zadań w grze, np. umiejętność craftingu, kodowanie, poznanie wielu rzadkich okazów geologicznych, spotkanie kolonii mobów. Po wyjściu z podziemi do dyspozycji zwiedzających jest oczywiście także Park 12C.

Park 12C (nazwa pochodzi od izotopu węgla) mieści się przy ul. Sienkiewicza 43, wokół szybu Wilhelmina. Znajdziemy tu m.in. podziemny park maszyn górniczych, zlokalizowany w dawnych wyrobiskach „Królowej Luizy” oraz rozbudowaną strefę naziemną, w której dzieci i młodzież mogą w atrakcyjny sposób poznać zagadnienia związane z żywiołami ziemskimi, technikami wydobywania węgla i energią w przyrodzie.

Głównym zamysłem parku jest interakcja, aktywna nauka i zabawa, a także wypoczynek i rozrywka. Ta część Sztolni powstała przede wszystkim z myślą o rodzinach z dziećmi oraz zorganizowanych grupach szkolnych.

Część podziemna prezentuje oblicze górnictwa z lat 70-tych XX wieku w czterech strefach tematycznych: strefie tradycji, legend i kultury, geostrefie, strefie techniki i strefie działań. Strefy wypełnione są zarówno multimediami, jak i działającymi maszynami górniczymi w postaci struga ścianowego, wrębiarki, ładowarki zasięrzutnej, kombajnu ścianowego i chodnikowego. Jedną z największych atrakcji części podziemnej jest przejazd górniczą kolejką szynową typu Karlik. Kolejka porusza się po specjalnie przygotowanej trasie przekopami kopalni Królowa Luiza.

A oto niektóre atrakcje naziemnej części Parku:

BajtelGruba
W BajtelGrubie najmłodsi mogą spełnić jedno ze swoich najskrytszych marzeń: wcielić się w zawód górnika. BajtelGruba to zabawkowa mini-kopalnia, pełna ruchomych urządzeń obsługiwanych przez dzieci. Mała brygada ładuje „węgiel” do wózków na urobek za pomocą łopaty, transportuje go specjalnymi przenośnikami aż do szybu, gdzie przy pomocy kolegów napędzających urządzenie wyciągowe wyjeżdża on na powierzchnię. Tam zostaje przejęty przez brygadę naziemną, która komunikuje się z poziomem wydobywczym za pomocą specjalnych telefonów akustycznych.
BajtelGruba to wspaniała, podziemno-naziemna atrakcja, która dzięki zabawkowym maszynom górniczym pozwala dzieciom zamienić się w małych górników, pracujących na „prawdziwej” kopalni.

Camera obscura
Można powiedzieć, że camera obscura to gigantyczny aparat fotograficzny z możliwością wejścia do środka. Sfotografujesz panoramę okolicy znajdując się wewnątrz budynku bez okien. Jest to możliwe dzięki układom soczewek i zwierciadeł zamontowanych u szczytu budynku, które odpowiednio ustawione rzutują obraz na płaski stół. Dzięki obsługiwanemu ręcznie mechanizmowi możesz manipulować zarówno ostrością, jak i obrotem soczewki skupiającej obraz. W budynku znajduje się także ciemnia fotograficzna, umożliwiająca wywołanie „zdjęć” zrobionych przez zainstalowany aparat wielkośrednicowy.

Słoneczna fontanna
Słońce to gigantyczne źródło darmowej energii elektrycznej. Sterując ogniwem słonecznym i eksponując je w kierunku promieni słonecznych uzyskujesz coraz mocniejszy strumień wody tryskający z fontanny. Jest to możliwe dzięki elektrycznej pompie, której wydajność zależy właśnie od natężenia promieni słonecznych.

Źródła i wodospady
Otwierając przepływ obserwujesz, jak wpompowywana woda płynie przez różnej wielkości koła wodne, które zaczynają się obracać. Ta prosta zasada fizyki towarzyszyła ludzkości na setki lat przed naszą erą, znajdując swoje praktyczne zastosowanie w poruszaniu młynami wodnymi.

Słoneczna zapalniczka
Możliwość doświadczenia energii światła słonecznego. Jak tylko światło słoneczne napotka opór lub materiał nieprzepuszczalny, przekształca się w ciepło, które na przykład odczuwamy na naszej skórze. Światło słoneczne jest zbierane za pomocą 30-centymetrowego szkła powiększającego i jest skupiane w postaci wiązki. Im bardziej szorstki i ciemny jest materiał, z którym zetknie się światło słoneczne, w tym większym stopniu jego promienie są przekształcane w ciepło. Można je odczuć, ostrożnie umieszczając rękę za szkłem powiększającym. W miejscu skupienia może dojść nawet do zapalenia drewna.

Śruba Archimedesa
Genialny wynalazek z czasów starożytności. Obracanie kołem śruby Archimedesa powoduje podniesienie wody do górnego zbiornika. Wprawiając w ruch śrubę dowiesz się, jak działa najprostsza pompa wodna.

Stara pompa ręczna
Zastanawiałeś się kiedyś, jak działają stare, wiejskie pompy? W Parku 12 C możesz poznać zasadę działania tego urządzenia. Rura pompy jest przezroczysta, co uwidacznia prosty mechanizm: pierwszy ruch pompy unosi wodę wraz z tłokiem. Zawór w tłoku jest zamknięty, a zawór w rurze pompy zapewnia pobór wody ze studni. Podczas drugiego ruchu pompy tłok pozwala na wypłynięcie wody, w związku z czym pompa jest gotowa na ponowne pobranie wody.

Wiatrak amerykański
Poznasz działanie prawdziwej pompy o napędzie wiatrowym, jaki stosuje się na amerykańskiej prerii. Gdy wieje wiatr, siedmiometrowy wiatrak pompuje wodę z najniższego zagłębienia do szklanego zbiornika u góry. Istnieje możliwość spuszczania wody ze zbiornika do systemu kanałów.
Maszt meteo (stacja meteorologiczna)
Dzięki stacji monitorowania pogody odczytasz wartości temperatury powietrza, ciśnienia atmosferycznego czy wilgotności. Stacja dokonuje również pomiaru ilości opadu średniego oraz chwilowego, a także pomiaru prędkości i kierunku wiatru.

Labirynt
Odwiedzający mają możliwość znalezienia odpowiedniej drogi, aby trafić do centrum labiryntu. Obiekt jest przewidziany dla dzieci i młodzieży. Ściany labiryntu mają wys. 150 cm. Powyżej labiryntu znajdują się kładki, z których rodzice mogą instruować dzieci o kierunku przejścia. W przypadku zagubienia się w labiryncie zastosowano zasadę prawej ręki. Mając cały czas ścianę po prawej stronie, na pewno trafisz do jednego z trzech wyjść. Obiekt dostosowany został dla osób niepełnosprawnych.
 

Park Techniki Wojskowej

Tuż obok Parku 12C przy współpracy z Fundacją Techniki Wojskowej – Mała Armia „Grupa Śląsk” powstaje Park Techniki Wojskowej, w którym będzie można podziwiać interesujące eksponaty wojskowe. Wśród nich znajdą się pojazdy gąsienicowe, transportery opancerzone, wojskowe samochody ciężarowe, wyrzutnie rakiet, a nawet czołgi T-34 i T-72.

Rewitalizacja i budowa Parku 12 C Sztolni Królowa Luiza była możliwa dzięki dofinansowaniu z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego, a także dzięki zaangażowaniu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego i Urzędu Miejskiego w Zabrzu. Łącznie koszt inwestycji związanych z powstaniem Parku 12C Sztolni Królowa Luiza wyniósł 26,33 mln zł.

Sztolnia Królowa Luiza – Park 12C
Zabrze, ul. Sienkiewicza 43 (w miejscu dawnego Skansenu Górniczego „Królowa Luiza”)

Kodowanie craftomania 42c4e21b8b

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.9µg/m3 PM2.5: 6.1µg/m3