Co dalej z węglem i energetyką? Związkowiec o rządzie Tuska: Jesteśmy pełni obaw

węgiel

Redakcja

11 grudnia, 2023

Najprawdopodobniej dzisiaj Sejm nie przyzna wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego, a następnie powoła rząd Donalda Tuska. Co to oznacza dla górnictwa i energetyki, kluczowych wciąż sektorów gospodarczyk w województwie śląskim i w Polsce?

Jeżeli dzisiaj spełni się plan nowej większości sejmowej, to dwutygodniowy rząd Mateusza Morawieckiego zakończy swoją działalność, a Prawo i Sprawiedliwość już oficjalnie straci władzę. Sejm powołać ma nową Radę Ministrów Donalda Tuska. Wśród kandydatów na ministrów jest Borys Budka, który miałby objąć Ministerstwo Aktywów Państwowych. Ale z MAP-u Tusk (zgodnie ze swoją obietnicą) chce wyodrębnić Ministerstwo Przemysłu z siedzibą w Katowicach.

Szefem nowego resortu odpowiedzialnego za m.in. górnictwo ma być prof. Marzena Czarnecka. Jest kierownikiem w Katedrze Transformacji Energetycznej na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. To na pewno ciekawy wybór, który przynajmniej po części pokrywa się z wizją związkowców. Jak mówi nam Bogdan Tkocz z Solidarności Tauron, takie ministerstwo jest potrzebne (wnioskowali o nie w ostatnich latach sami związkowcy), a kierować nim powinna osoba z województwa śląskiego, która wie czym jest górnictwo, energetyka i będzie chciała współpracować. A przed nią wiele wyzwań.

-  Sprawdziły się wszystkie czarne scenariusze, które żeśmy zapowiedzieli. Czyli kryzys w poszczególnych spółkach górniczych. Kryzys na własne życzenie (...) Powinno skończyć się z węglem z Kazachstanu itd. Ta sprawa z węglem nadaje się tylko do wysokich służb - komentuje Bogdan Tkocz, wskazując, że to rząd Morawieckiego odpowiada za trudną sytuację w górnictwie i energetyce. Jednakże związkowiec nie patrzy przychylnie również na nowy rząd Tuska.

- My jako związkowcy też jesteśmy dalej pełni obaw- dodaje Tkocz. Wskazuje na to, że Tusk nie mówił za wiele o m.in. modernizacji bloków energetycznych, przechwycie CO2 czy też umowie społecznej. A są to tematy, których nie zrealizował Mateusz Morawiecki.

Zatem jak to będzie dalej z węglem i energetyką? Więcej w poniższym wideo:Poprzedni artykuł

Następny artykuł

8 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.3µg/m3 PM2.5: 20.1µg/m3