“Cieszyńskie akcenty”-nowa wystawa w Galerii Ceglanej w Cieszynie

DSC09691 Copy

Redakcja

23 stycznia 2022

Przestrzeń Galerii Ceglanej znajdującej się w Cieszyńskim Ośrodku Kultury „Dom Narodowy” zdobią ekspresyjne prace Agnieszki Pawlitko. W czwartek odbył się wernisaż odsłaniający nową wystawę zatytułowaną “Cieszyńskie akcenty”, która zagości w murach galerii do 10 lutego.

Motywem przewodnim były dawne tańce ludowe, które artystka w dość niezwykły sposób utrwaliła na płótnie łącząc twórczo tradycje ze współczesnością. Nabyte zdolności hafciarskie wykorzystywane przy zdobieniu żywotków cieszyńskich połączyła z pasją do malarstwa, tak powstały nietuzinkowe obrazy, charakterystyczne dla autorki. 

Malarsko-hafciarskie prace powstały w ramach przyznanego w 2021 roku stypendium Burmistrza Miasta Cieszyna w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury oraz opieki nad zabytkami. 

Obecna wystawa przedstawia tutaj kilka prac, które zainspirowały mnie do stworzenia prac malarsko-hafciarskich. Obraz powstał w ramach pracy magisterskiej, była to inspiracja strojem cieszyńskiem. Prace można połączyć i powstanie z tego jedna duża. Od tego momentu zaczęłam tworzyć sporo prac związanych ze strojem cieszyńskim oraz tańcami.  Długi proces twórczy sprawił, że zaczęłam tworzyć prace wykorzystując do tego haft i malarstwo. Myślę, że nie często zdarzają się takie prace”

wyjaśnia Agnieszka Pawlitko.  

Niecodzienną techniką wykonania zachwycona była również Burmistrz Miasta Gabriela Staszkiewicz.

Cieszy fakt, że nasze stroje ludowe są pokazywane w tak nietypowy sposób. Dumą napawa fakt, że mamy taką osobę, która w sposób zupełnie inny, nowoczesny prezentuje naszą tradycję. Myślę, że prace dotrą w tym roku nad morze i zostaną zaprezentowane w Pucku w ramach 20-lecia współpracy z naszym miastem partnerskim”

Źródło: UM Cieszyn

DSC09684 Copy

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.3µg/m3 PM2.5: 5.7µg/m3