Chrześcijański Woodstock w Kokotku? W poniedziałek startuje Festiwal Życia

Festiwal zycia w kokotku

Redakcja

2 lipca, 2023

W programie m.in. niespodziewana gwiazda Eurowizji, jedyny taki koncert Jana Stokłosy z zespołem „Śląsk” i znani prelegenci. Organizatorzy spodziewają się rekordowej frekwencji.

Na początku lipca do Kokotka znów zjadą się tłumy młodych ludzi z całej Polski, a nawet z zagranicy. To, co ich przyciąga, to Festiwal Życia, czyli największa tego typu chrześcijańska impreza w kraju – tydzień pod namiotami, koncerty, konferencje, warsztaty, strefa chilloutu, a przy tym codzienne Msze święte, plenerowe nabożeństwa i trwająca non stop przez cały tydzień adoracja Najświętszego Sakramentu.

Na uczestników od kilku dni czeka już wielka scena i zadaszenia na nowym festiwalowym polu, które teraz zlokalizowane jest jeszcze bliżej stawu Posmyk. Wiadomo już, że – w porównaniu do poprzednich lat – wydarzenie zgromadzi rekordową ilość ludzi, bo przez cały tydzień w festiwalu będzie brało udział ponad tysiąc osób, a jeszcze więcej dołączy w poszczególne dni oraz w weekend. Treść tegorocznej edycji wyznaczy postać św. Jana Chrzciciela.

W tym roku hasło festiwalu brzmi „Jestem”, ale z punktu widzenia uczestnika każdego dnia będzie budowane pewne napięcie: jestem czy nie jestem chciany, jestem czy nie jestem wyjątkowy? Wobec powszechnego – szczególnie wśród młodych ludzi – kryzysu tożsamości i mierzenia się z często nierealnymi oczekiwaniami innych, historia św. Jana Chrzciciela ma pomóc odnaleźć się we właściwej pozycji, nawet jeśli świat zdaje się mówić inaczej – tłumaczy o. Tomasz Maniura, oblacki duszpasterz młodzieży i główny organizator Festiwalu Życia.

Festiwal Życia 2023 – co w programie?

Tygodniowy festiwal rozpocznie się w poniedziałek, 3 lipca. O 16.00 inauguracyjną Mszę świętą odprawi bp Grzegorz Suchodolski, przewodniczący Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży Konferencji Episkopatu Polski, a o 18.30 imprezę integracyjną poprowadzi DJ Tomasz Cichy.

We wtorek poranną konferencję wygłosi o. Andrzej Jastrzębski, misjonarz oblat, naukowiec i wykładowca Uniwersytetu św. Pawła w Ottawie (Kanada), a wieczorem Jan Stokłosa poprowadzi wyjątkowy, opracowany wyłącznie na Festiwal Życia koncert w wykonaniu orkiestry Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” oraz festiwalowego zespołu 3 Dni 3 Noce. Będzie to muzyczna opowieść o losach św. Jana Chrzciciela.

W środę prelegentką będzie Basia Turek, niepełnosprawna trenerka personalna i podróżniczka, współautorka książki „Pełnymi garściami”. Tego wieczoru na scenie zagra 2Tm2,3 – po raz pierwszy od kilku lat w rockowej, a nie akustycznej aranżacji i w pełnym składzie, który zespół zbiera specjalnie na to wydarzenie.

Czwartek to spotkanie z Marcinem Zielińskim, znanym ewangelizatorem i charyzmatykiem, a także ekstremalny, widowiskowy Bieg Festiwalowicza przez wodę, błoto i las. W piątek – konferencja Świętego Monitora (księża Wojciech Iwanecki i Piotr Piekło, prowadzący kanał na YouTubie pod taką nazwą) oraz wieczorny koncert uwielbienia.

Kulminacja wydarzeń spodziewana jest w sobotę. Rano odbędzie się spotkanie z Moniką Hoffman-Piszorą, autorką bloga @monika_i_dzieciaki_cudaki na Instagramie. O 18.00 wystąpi Daria Marx, wschodząca gwiazda polskiej sceny muzycznej, której utwory – „Love Blind”, „Paranoia” czy „Never Ending Story” – wdzierają się na czołówki notowań i playlist. A o 20.00 koncert zagra Tribbs – producent muzyczny, DJ i kompozytor, który w Polsce wybił się dzięki zyskującym miliony odtworzeń coverom przebojów Budki Suflera czy Krzysztofa Krawczyka, a ostatnio stał się niespodziewaną gwiazdą Eurowizji, lecz nie jako wykonawca, a autor utworu dla reprezentującego Szwajcarię Remo Forrera, finalisty konkursu.

Festiwal zakończy się w niedzielę uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem metropolity katowickiego abp. Adriana Galbasa.

Bilety i szczegóły dostępne są na stronie wydarzenia: www.festiwalzycia.pl. Do wyboru karnety tygodniowe, weekendowe, bilety jednodniowe i wejściówki na wydarzenia wieczorne. Msze święte, nabożeństwa i piątkowy koncert uwielbienia są wydarzeniami otwartymi.


powiązane artykuły:

Festiwal Życia 2022
Lokalne 22 lutego, 2023

Są już dostępne bilety na Festiwal Życia 2023 w Kokotku, który w tym roku odbędzie się w

Festiwal zycia dzien 6 2022 028
Wiadomości 10 lipca, 2022

W przedostatni dzień wydarzenia na scenie w Kokotku wystąpili Kamil Bednarek i TAU. A jak na festiwa

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3