"Zaraza" w Czeladzi. Rośnie fala hejtu

Zaraza fala hejtu wobec chorych

Redakcja

16 kwietnia, 2020

"Zaraza". Taki napis na swoich drzwiach znalazła mieszkanka leczona w szpitalu w Czeladzi, u której zdiagnozowano koronawirusa. Opamiętajmy się nim doprowadzimy do kolejnej tragedii w wyniku hejtu - apeluje Dariusz Jorg, pełnomocnik szpitala w Czeladzi w wywiadzie udzielonym Dziennikowi Zachodniemu.

Codziennie słyszymy komunikaty ze strony ministerstwa zdrowia dotyczące kolejnych zarażonych koronawirusem. Liczba osób chorych będzie się z każdym dniem zwiększała. Szczyt zachorowań jest cały czas przed nami o czym przypomina Minister Łukasz Szumowski. Świętujemy każdego "ozdrowieńca". Niestety piętnujemy tych, którzy chorują i są w naszym bliskim otoczeniu.

Niektórzy pacjenci czują się jak współcześni trędowaci - mówi Dariusz Jorg, pełnomocnik ds. restrukturyzacji czeladzkiego szpitala, do którego trafiła sprawa pacjentki leczonej w tej placówce wobec której ktoś pozwolił sobie na bardzo nieprzyjemny gest.

Chora, która była w kwarantannie, po powrocie ze szpitala do swojego mieszkania odnalazła na jego drzwiach napis "ZARAZA". 

Zaczynamy zachowywać się w sposób nieracjonalny i destruktywny wobec osób chorych lub osób w kwarantannie. Przypomnę tylko, iż fala hejtu doprowadziła do tragedii profesora ginekologii w Kielcach, o czym wszyscy słyszeliśmy - zaznacza Jorg, w rozmowie z Dziennikiem Zachodnim

Przypadek pacjentki czeladzkiego szpitala nie jest odosobniony. W całej Polsce mamy sygnały o fali hejtu wobec osób zarażonych. Strach przed zachorowaniem jest tak duży, że przestajemy działać racjonalnie. Piętnowanie osób będących w domowej czy szpitalnej kwarantannie nie pomaga osobom chorym. Ci, którzy przechodzą leczenie w warunkach domowych z powodu takiego zachowania mogą być bardziej skłonni do złamania zasad kwarantanny chcąc uciec z miejsca, w którym ktoś ich szykanuje. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko kolejnych zachorowań, których tak się obawiamy. 

O solidarność z osobami, które w ostatnich dniach i tygodniach doświadczyły przemocy, szykan albo dyskryminacji w związku z epidemią koronawirusa apeluje Stowarzyszenie NIGDY WIĘCEJ.

Źródło: dziennikzachodni.pl/własne
Foto: Pixabay.com

powiązane artykuły:

Straz
Lokalne 4 lutego, 2022

Kolejna ofiara pożaru w województwie śląskim. Zginął mężczyzna ewakuowany z płonącego domu.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

9 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 8.6µg/m3 PM2.5: 6.3µg/m3