Chorzowska "Elka" obchodzi 54. urodziny

Csm fontanny psl 8 8a3f182514
134433432 444638379887352 6386783433707906037 n

Natalia Czarnuch

8 września 2021

"Elka" to jedna z najlepszych i najpopularniejszych atrakcji w Parku Śląskim. Już od 54 lat odwiedzający "Zielone Płuca Śląska" mogą korzystać z jej przejazdów.

Jedną z najpopularniejszych atrakcji w Parku Śląskim jest jednak kolej linowa "Elka", która funkcjonuje od 1967 roku - czyli już 54 lata. Swego czasu była to najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie. Do 2007 roku Elka rozciągała się na długości prawie 6 kilometrów oraz składała się z trzech odcinków tras, które były ze sobą połączone. Pierwsza trasa mierzyła ponad 2 km, przejazd kolejką odbywał się pomiędzy Stadionem Śląskim a Wesołym Miasteczkiem. Druga trasa mierzyła ponad 1,7 km i rozciągała się od Wesołego Miasteczka do Planetarium, a trzecia trasa o długości ponad 1,5 km, z Planetarium prowadziła do Stadionu Śląskiego. Zatem wszystkie trasy łączyły się w charakterystyczny trójkąt. 

Z kilkuletnią przerwą ta wyjątkowa atrakcja cieszy gości parku już od 54 lat - szacuje się, że przez cały okres funkcjonowania, Elka przewiozła około 17 milionów pasażerów.

Współcześnie kolej liniowa działa tylko na odcinku od Śląskiego Wesołego Miasteczka - Legendii, do Stadionu Śląskiego. Długość trasy to 2185 metrów w linii prostej, a podróż w dwie strony zajmuje około 40 minut. Z wysokości kilku-kilkunastu metrów nad ziemią nadal można podziwiać krajobrazy Parku Śląskiego. Co więcej, aktualnie "Elka" dysponuje nie tylko siedzeniami krzesełkowymi, ale również gondolami. W przyszłości mają ponownie powstać dwie pozostałe trasy kolejki. 

W 2013 roku Elka przeszła modernizację, podczas której zaopatrzono ją w najnowocześniejsze rozwiązania dotyczące bezpieczeństwa, a także zastosowano ekologiczny system zasilania. Długość trasy to ponad 2 km, a do dyspozycji użytkowników są 8-osobowe gondole oraz 4-osobowe kanapy. 

Ciekawostką jest również to, że do modernizacji kolejki i jej nowej aranżacji, wykorzystano dawne krzesełka. Wówczas przed stacjami „Elki” udostępniono nowe miejsca, w których można oczekiwać na przejazd.

Park Śląski urodziny "Elki" oficjalnie będzie obchodzić 11 i 12 września. 

Czy wiesz skąd pochodzi nazwa "Elka"? Nazwa to skrót od Elektryczna Kolej Linowa.

Park Śląski to jeden z największych parków miejskich w Europie. Na jego terenie znajduje się m.in Planetarium, Skansen, Śląski Ogród Zoologiczny, Stadion Śląski czy Legendia - Śląskie Wesołe Miasteczko.  Jest to idealne miejsce do spędzanie wolnego czasu. Odwiedzający "Zielone Płuca Śląska" mogą udać się również do rosarium, Ogrodu Bylinowego czy wodno-rekreacyjnej przystani. 

 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.8µg/m3 PM2.5: 11.3µg/m3