Zmiana władzy w województwie śląskim! Jak długo trwały przygotowania do "rewolucji"?

Chelstowskichecinski

Redakcja

22 listopada, 2022

Tego województwo śląskie jeszcze nie widziało. To nie był tylko jeden radny jak cztery lata temu. Było ich czterech, w tym jeden pełniący funkcję marszałka województwa. Nocna zmiana, dyskusje, kłótnie, przeciąganie sesji skończyły się tym, że Prawo i Sprawiedliwość straciło władzę w województwie śląskim. 

Kiedy w niektórych głowach pojawiła się myśl przeprowadzenia politycznego przewrotu, którego nie widziała jeszcze Polska? A na pewno nie widziało województwo śląskie, bo to co wydarzyło się 21 listopada 2022 roku na pewno przebiło to, co wydarzyło się cztery lata wcześniej z udziałem Wojciecha Kałuży. 

Nie da się ukryć, że wypowiedzi i działania podejmowane przez Jakuba Chełstowskiego, marszałka województwa śląskiego, już od dłuższego czasu mijały się z głównym nurtem Prawa i Sprawiedliwości. Chełstowski często dziękował Unii Europejskiej za wsparcie. Mówił wiele o transformacji energetycznej. Coraz rzadziej występował wspólnie z pozostałymi (byłymi już) członkami zarządu. Natomiast coraz częściej pojawiał się u boku samorządowców, którzy na co dzień związani są z innymi partiami lub ruchami niż PiS.

Az w końcu gdzieś pojawiła się mała, niepozorna plotka o tym, że może dojść do zmian w Sejmiku Śląskim. Ale plotka to plotka. Już od miesięcy można było usłyszeć, że Chełstowski odwoła Kałużę, albo Domogałę, albo to członkowie jego zarządu mają zbuntować się przeciwko niemu. Jednak nic takiego się nie wydarzyło aż do czwartej rocznicy "zdrady Kałuży".

Kiedy Chełstowski uznał, że trzeba wykonać ten ruch? Na konferencji prasowej po poniedziałkowo-wtorkowej sesji powiedział, że przygotowania trwały od dwóch miesięcy. Udział w tym mieli prezydenci Tychów (rodzinnego miasta Chełstowskiego) i Sosnowca.

- Chciałbym podziękować prezydentom Dziubie i Chęcińskiemu za to, że przez ostatnie dwa miesiące dużo, długo i merytorycznie rozmawialiśmy o przyszłości Śląska i Zagłębia - mówił Jakub Chełstowski.

- Bardzo dziękuję też radnym Nowak, Materla, Kandziora, że wytrzymali presję, która na nich ciążyła. Będziemy godnie pracować na rzecz samorządu i mieszkańców - dodał marszałek województwa śląskiego z Praw...... Tak! Dla Polski. 

Arkadiusz Chęciński zapytany o to, jak wyglądały negocjacje, odpowiedział, że dobrze. Cieszy się z tego powodu, że Chełstowski wrócił do "rodziny samorządowców". - Rozmawialiśmy. Każde spotkanie kończyło się kolejnymi pozytywnymi i konstruktywnymi przemyśleniami, które doprowadziły do dzisiejszego dnia - skomentował prezydent Sosnowca, który jest członkiem zarządu Tak! Dla Polski.

Sukces świętowała też opozycja, w szczególności Platforma Obywatelska. Ale to może być tylko tymczasowa radość. Bo "nocna zmiana" w Sejmiku Śląskim to bodajże pierwsze, czysto polityczne zwycięstwo ruchu samorządowego Tak! Dla Polski, który do tej pory ograniczał się raczej do apeli lub udzielenia poparcia (np. Krzysztofowi Mejerowi w Rudzie Śląskiej). 

Szymon Kastelik

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.7µg/m3 PM2.5: 0.6µg/m3