Chciał zabić dziewczynę przed szkołą. Prokuratura: Był niepoczytalny

Csm 279733550 366645728832665 1030566953881516831 n 6ba1c459e7

Redakcja

17 października, 2022

Prokuratura Okręgowa w Bielsku-Białej poinformowała o umorzeniu postępowania w sprawie 41-letniego Arkadiusza D., który 5 maja tego roku zaatakował 12-latkę zadając jej wiele ran kłutych. Biegli psychiatrzy orzekli, że mężczyzna był niepoczytalny i zdecydowali o umieszczeniu go w zamkniętym zakładzie leczenia psychiatrycznego. 

41-letni Arkadiusz D., który kilkukrotnie ugodził nożem w okolice klatki piersiowej oraz podudzia przypadkowo napotkaną uczennicę uniknie odpowiedzialności karnej za swoje czyny. Biegli sądowi orzekli bowiem, że w chwili popełnienia przestępstwa był on niepoczytalny. Z nieoficjalnych informacji po napadzie wynikało, że mężczyzna już wcześniej leczył się na schizofrenię i miał przyjmować leki. 

Sąd w jego sprawie zadecydował o umieszczeniu go w odpowiednim zakładzie psychiatrycznym, dysponującym warunkami wzmocnionego zabezpieczenia. Decyzja ta wynika z faktu, iż istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że może on ponownie popełnić przestępstwo po wyjściu na wolność. 

Wobec uzyskanej opinii biegłych lekarzy psychiatrów Prokurator Rejonowy Bielsko-Biała - Południe w Bielsku-Białej 12 października 2022 r.  skierował do Sądu Okręgowego Wydział III Karny w Bielsku-Białej wniosek o umorzenie postępowania i zastosowanie środka zabezpieczającego w postaci pobytu w szpitalu psychiatrycznym, wobec sprawcy usiłowania zabójstwa małoletniej Zofii W. - czytamy w komunikacie bielskiej prokuratury. 

Przypomnijmy, do ataku doszło 5 maja br. przed Szkołą Podstawową nr 22 w Bielsku-Białej. Napastnik zaatakował 12-latkę, zadając jej kilka ciosów nożem. Na pomoc zaatakowanej pospieszyli znajdujący się w pobliżu ludzie. Dzięki ich zaangażowaniu poszkodowana trafiła do szpitala, gdzie udzielono jej pomocy. Mężczyzna został zatrzymany w domu na osiedlu nieopodal szkoły podstawowej przy ul. Grota-Roweckiego w Bielsku-Białej. W śledztwie mężczyźnie przedstawiono zarzut usiłowania zabójstwa małoletniej uczennicy.  Arkadiusz D. przyznał się  do zarzucanego przestępstwa i wyraził  skruchę, ale nie potrafił wyjaśnić motywów swojego działania. 

 

Osoby, które przeciwdziałały agresji wobec uczennicy i zachowując zimną krew pomogły napadniętej dziewczynce, zostały zaproszone 28 września do bielskiego Ratusza. Doceniając tę postawę, prezydent Jarosław Klimaszewski wspólnie z przewodniczącą Rady Miejskiej Dorota Piegzik-Izydorczyk wręczyli osobom udzielającym pomocy pamiątkowe statuetki. Wyróżnieni zostali: Andrzej Droździk, Danuta Szymańska-Linnert, Urszula Polak, Katarzyna Żaczek, Renata Kalemba, Joanna Grygierzec i Beata Januchta. Wszyscy podkreślali, że nie można pozostać obojętnym, gdy komuś dzieje się krzywda.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-4 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.7µg/m3 PM2.5: 8.9µg/m3