Chciał poderżnąć gardło barmanowi w Częstochowie. Robert K. nie trafi do więzienia?

Handcuff ge8fc4771d 1920
Kastelik

Szymon Kastelik

20 października, 2022

Prokurator prowadzący postępowanie przeciwko Robertowi K. wystąpił do Sądu Okręgowego w Częstochowie z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego. Powodem jest opinia biegłych, którzy stwierdzili, że podejrzany powinien trafić do zakładu psychiatrycznego.

15 czerwca 2022 roku kilkanaście minut po północy do jednego z lokali przy al. Najświętszej Matki Panny w Częstochowie wszedł 52-letni Robert K. - Mężczyzna udał się za ladę baru, gdzie przebywał barman, zaszedł go od tyłu i przeciął mu nożem powłoki skórne szyi, a potem zadał kilka ciosów nożem w okolice pleców. Wtedy dwóch klientów baru zaczęło uderzać sprawcę krzesłami, co umożliwiło pokrzywdzonemu oswobodzenie się i ucieczkę z lokalu. Następnie Robert K. uciekł z miejsca zdarzenia, lecz został zatrzymany w pobliżu przez wezwanych policjantów - relacjonuje Prokuratura Okręgowa w Częstochowie.

Zaatakowany barman trafił do szpitala, gdzie udzielona została mu pomoc medyczna. Pokrzywdzony odniósł obrażenia w postaci rany ciętej szyi i ran kłutych pleców, które penetrowały do płuc i nerki. Robert K. usłyszał zarzut usiłowania zabójstwa barmana i spowodowania u niego obrażeń ciała. Przyznał się do winy. Według prokuratury złożył wyjaśnienia, których treść wskazywała na uzasadnione wątpliwości co do stanu zdrowia psychicznego sprawcy. 

- Powołani w sprawie biegli lekarze psychiatrzy stwierdzili, że z powodu choroby psychicznej, w chwili popełnienia zarzucanego mu czynu Robert K. miał zniesioną zdolność rozumienia znaczenia czynu i pokierowania swoim postępowaniem (niepoczytalność). Zgodnie z przepisami kodeksu karnego osoba taka nie może zostać pociągnięta do odpowiedzialności karnej. Jednocześnie biegli uznali, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, iż pozostając na wolności, Robert K. ponownie popełni czyn zabroniony o znacznej społecznej szkodliwości - dodaje prokuratura. 

Robert K. nie był w przeszłości karany. Prokurator wystąpił do Sądu Okręgowego w Częstochowie z wnioskiem o umorzenie postępowania karnego przeciwko Robertowi K. i umieszczenie go w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.5µg/m3 PM2.5: 5.1µg/m3