Bytomska Smerfetka będzie miała swój mural

Agnieszka Muller małe

Redakcja

28 kwietnia, 2023

Internetowe głosowanie na mural, który ozdobi ścianę wyremontowanej oficyny przy ul. Piłsudskiego 34-36 w Bytomiu, wygrała Agnieszki Müller, która stworzyła portret Bytomskiej Smerfetki. Jej praca otrzymala najwięcej, bo ponad 3 tysiące głosów.

- Inspiracją do stworzenia projektu muralu była znana wielu bytomianom Grażyna Wołowiec, czyli Bytomska Smerfetka. W związku z tym, że urodziłam się w Bytomiu i mieszkałam niedaleko pani Grażyny, często spotykałam ją przechadzającą się w okolicy - opowiada Agnieszka Müller, graficzka i ilustratorka.

Jak mówi autorka zwycięskiego projektu, informacja o niedawnej śmierci Bytomskiej Smerfetki poruszyła ją na tyle, że w przypływie emocji stworzyła jej portret wśród kwiatów o stonowanej barwie. I to właśnie pogodny wizerunek Grażyny Wołowiec, spoglądającej zza oplatającej ją zieleni skradł serca głosujących, a autorce murala przyniósł nagrodę finansową w wysokości 10 tys. zł.

- Chciałam oddać charakterystykę tej barwnej, pełnej pogody ducha postaci i zrobić to w sposób czytelny również dla odbiorców mojej pracy. Ponieważ rewitalizacja okolicy muralu zakłada umieszczenie w pobliżu ściany roślinności i miejsca rekreacji, sądzę, że to dobre miejsce na uwiecznienie pamięci o naszej Smerfetce - mówi graficzka.
mural Bytomska Smerfetka


Na ogłoszony przez Urząd Miejski w Bytomiu ogólnopolski konkurs wpłynęła prawie setka prac stworzonych przez artystów - amatorów i profesjonalistów z całej Polski. Do drugiego etapu konkursu jurorzy zakwalifikowali pięć najlepszych prac, wśród których znalazły się: Zielona Strefa Bytomia” Karol Zegara, „Bytomianka” Dawida Celka i Tomasza Śmieszkoła, „Bytomska Smerfetka” Agnieszki Müller, „Malowana Lala” Magdaleny Śliwińskiej oraz „Architektoniczne perełki Bytomia” Konrada Kunca.

Tuż za zwycięską pracą Agnieszki Müller (3057 głosów), znalazła się praca Karola Zegara "Zielona Strefa Bytomia", na którą zagłosowało 2044 osób. 1065 głosów otrzymała "Bytomianka" Dawida Celka i Tomasza Śmieszkoła, z kolei 873 głosy przypadły w udziale "Architektonicznym perełkom Bytomia" Konrada Kunca. Na "Malowana Lalę" Magdaleny Śliwińskiej zagłosowało 768 osób.

powiązane artykuły:

Tomasz Fiałkowski "U Fiołków"
Wiadomości 31 stycznia, 2023

Ikona Bytomia, zarażała mieszkańców swym uśmiechem przechadzając się po ulicach miasta. Niestety

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

5 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.4µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3