Bytom-Rozbark: inwestycja drogowa z myślą o niepełnosprawnych

Chorzowska 1

Redakcja

21 lutego, 2022

W Bytomiu-Rozbarku już dzisiaj rozpocznie się inwestycja związana z dostosowaniem do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ciągu komunikacyjnego wzdłuż ulicy Chorzowskiej, tuż przy nowo powstałym Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych Skarpa Bytom.

Ta inwestycja jest realizowana z myślą o osobach z niepełnosprawnościami, ale również seniorach i rodzicach z małymi dziećmi. Przebudowa ciągu komunikacyjnego wzdłuż ul. Chorzowskiej z pewnością poprawi komfort poruszania się mieszkańców Rozbarku, którzy właśnie tę drogę przemierzają do pracy, szkoły czy sklepów zlokalizowanych w Śródmieściu”

mówi prezydent Bytomia Mariusz Wołosz.

W ramach inwestycji wykonawca, firma CASTORI Sp. z o.o. z Bytomia rozbierze istniejącą nawierzchnię chodnika z płyt drogowych, krawężników i obrzeży oraz wykona nową z kostki betonowej, przebudowana zostanie pochylnia, która wraz z poręczą będzie dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, a także powstaną schody terenowe z nawierzchnią z kostki betonowej szarej lub grafitowej. Warto dodać, że wykonana zostanie również kanalizacja deszczowa, a mur oporowy między ulicą Chorzowską a chodnikiem wzdłuż ul. Chorzowskiej od strony Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych zostanie naprawiony, a powstałe w nim ubytki uzupełnione.

Wartość całej inwestycji wynosi 504 tys. zł, z czego całość zadania obejmuje dofinansowanie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych. Warto dodać, że zgodnie z podpisaną umową wykonawca będzie miał czas do końca czerwca 2022 roku na wykonanie wszystkich robót.

Uwaga piesi i kierowcy. Będą utrudnienia drogowe

W związku z rozpoczęciem prac w ramach zadania „Dostosowanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych ciągu komunikacyjnego ze Śródmieścia do dzielnicy Rozbark wraz z przebudową chodników” od 21 lutego zamknięty zostanie chodnik po zachodniej stronie ul. Chorzowskiej na odcinku od budynku przy ul. Chorzowskiej 8 aż do ul. Tuwima /wzdłuż muru oporowego oddzielającego chodnik od Centrum Sportów Wspinaczkowych i Siłowych/. W związku z tym piesi, którzy chcieliby się przedostać ze Śródmieścia w kierunku Rozbarku lub odwrotnie muszą korzystać z chodnika zlokalizowanego po wschodniej stronie ul. Chorzowskiej. W tym celu piesi powinni korzystać z przejść dla pieszych przy ul. Chorzowskiej/Tuwima oraz Chorzowskiej/Miarki celem skorzystania z chodnika po wschodniej stronie ul. Chorzowskiej /od strony torowiska tramwajowego/.

Wykonawca robót będzie także okresowo wprowadzał zamknięcie skrajnego pasa na kierunku Bytom - Chorzów na czas załadunku i wywozu gruzu oraz ziemi z terenu budowy. Wzdłuż prowadzonych robót będzie obowiązywać dopuszczalna prędkość do 40km/h.

 

Źródło: UM Bytom

Chorzowska 5

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.9µg/m3 PM2.5: 27.8µg/m3