Bytom: koniec sezonu grzewczego to nie koniec walki ze smogiem

P1e9qd85jsespp511ieir31mn84

Redakcja

3 czerwca 2020

W czasie od późnej wiosny do wczesnej jesieni aplikacje smogowe rzadko alarmują o przekroczeniu norm jakości powietrza. Ale to nie czas na przerwę na walkę ze smogiem, jaką toczy Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. Kiedy tylko kończy się sezon grzewczy, natychmiast ruszają prace budowlane – modernizacja dotychczasowych oraz budowa nowych węzłów i sieci ciepłowniczych. Koniec sezonu grzewczego to początek intensywnych robót budowlanych – modernizacji "starych" oraz budowy nowych węzłów i sieci ciepłowniczych. W tym roku koncentracja prac nastąpi w Szombierkach.

Planujemy modernizację i budowę 4,5 km sieci ciepłowniczych i budowę 21 węzłów cieplnych. Aktualnie trwają prace na ulicach: Orzegowskiej, Grota Roweckiego, Rostkowskiego,  Wróblewskiego i Mazurskiej. W najbliższym czasie zadania rozpoczną się również w rejonie ulic: Puszkina, Małachowskiego, Zabrzańskiej, Hallera oraz na Obywatelskiej. Potrwają one do końca roku – informuje Sławomir Kamiński, dyrektor ds. technicznych PEC w Bytomiu. Nakłady na inwestycje w bieżącym roku wyniosą ok. 10,7 mln zł, z czego w samych tylko Szombierkach ok. 6,5 mln zł.

Równocześnie z pracami w Szombierkach trwa wymiana ok. 0,5 km istniejącej sieci w Rozbarku. Prace trwają w rejonie ul. Bema, Cichej i Kołobrzeskiej. Przedsięwzięcie nie odbyłoby się bez wsparcia ze środków Unii Europejskiej, przy czym instytucją wdrażającą jest Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. – W naszych działaniach wspierają nas również gminy Bytom i Radzionków – zaznacza Kamiński.

Kolejny etap realizacji projektów dofinansowanych z Unii Europejskiej zaplanowany jest na przełomie czerwca i lipca w Śródmieściu, Łagiewnikach, Karbiu i Miechowicach. Prace będą prowadzone w rejonie ulic: Kraszewskiego, Alejki Marka Sienickiego, Strzelców Bytomskich, Powstańców Warszawskich, Kasperka, Podgórnej, Kościelnej, Murarskiej, Romanowskiego, Zielińskiego, Świętochłowickiej, Armii Krajowej, Cyryla i Metodego, Konstytucji i Stolarzowickiej. Zadanie PEC-u polega tu na budowie łącznie ok. 1 km nowych sieci ciepłowniczych oraz 13 indywidualnych węzłów cieplnych.

Wszystkie przedsięwzięcia wiążą się z czasowymi utrudnieniami, za które przepraszamy mieszkańców – dodaje Kamiński. Docelowo, inwestycje niosą jednak za sobą oczywiste korzyści, takie jak zmniejszenie emisji szkodliwych pyłów do atmosfery, ograniczenie strat ciepła oraz poprawa bezpieczeństwa jego dostaw.

foto: UM Bytom

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 16.1µg/m3