Były poseł PO skazany. Przyjmował łapówkę w postaci gotówki i alkoholu

Handcuff g764413ea5 1920

Redakcja

6 czerwca, 2023

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrąk sądu rejonowego w sprawie Zbigniewa R., byłego posła Platformy Obywatelskiej. Polityk został skazany na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności.

Zbigniew R. był posłem Platformy Obywatelskiej III, V i VI kadencji Sejmu. W 2013 roku został członkiem rządu jako wiceminister infrastruktury w rządzie PO-PSL. Do maja 2015 roku był pełnomocnikiem rządu ds. zarządzania infrastrukturą drogową.

Mazowiecki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie prowadził sprawę, w której był poseł został oskarżony o powoływanie się na wpływy i przyjęciu łapówki. 

Zarzuty dla byłego posła

- Prokurator Mazowieckiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie oskarżył Zbigniewa R. o powoływanie się w okresie od 2011 roku do 2014 roku na wpływy i utwierdzanie Mariana D. w przekonaniu o istnieniu takich wpływów w Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Ministerstwie Sprawiedliwości, Krajowej Radzie Sądownictwa i Banku Gospodarstwa Krajowego w Warszawie. W zamian za korzyści majątkowe i ich obietnice Zbigniew R. podjął się pośrednictwa w załatwieniu spraw, z którymi zwrócił się do niego Marian D. Do powoływania się na wpływy dochodziło w okresie od połowy 2011 roku do lipca 2014 roku w Rzeszowie, Leżajsku i Warszawie - informuje Prokuratura Krajowa.

Według śledczych Marian D. zwrócił się do Zbigniewa R. o załatwienie korzystnej dla jednej ze spółek decyzji Dyrektora Lasów Państwowych w Krośnie w przedmiocie wyrażenia zgody na zamianę nieruchomości tej spółki z nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa będącymi w zarządzie Lasów Państwowych. Kolejna spraw dotyczyła nominacji na urząd sędziego dla Klaudii D. i jej delegacji do pracy w Ministerstwie Sprawiedliwości. Ponadto Zbigniew R. podjął się załatwienia kredytu w wysokości 70 milionów złotych dla jednej ze spółek.

Jak ustaliła prokuratura, Zbigniew R. przyjmował od Mariana D. korzyści majątkowe. Łączna kwota wynosiła nie mniej niż 120 tysięcy złotych. Ponadto Zbigniew R. otrzymał alkohol o łącznej wartości prawie 3500 złotych w tym 24 butelki whisky, 6 butelek koniaku, 12 butelek brandy i 9 butelek wódki oraz paliwo, które tankował na jednej ze stacji na koszt Marianna D.

Zbigniew R. usłyszał wyrok

Sąd Okręgowy w Warszawie utrzymał w mocy wyrok skazujący Sądu I instancji który uznał Zbigniewa R., za winnego popełnienia zarzucanego mu czynu z art. 230 §1 kk w zw. z art. 12 § 1 kk. Sąd Okręgowy w Warszawie nieznacznie zmienił wyrok w zakresie orzeczonej wobec Zbigniewa R. kary na 1 rok i 6 miesięcy pozbawienia wolności. 

W pozostałym zakresie utrzymał w mocy orzeczoną grzywnę w wysokości 300 stawek po 100 złotych oraz przepadek korzyści majątkowej w wysokości 120 tysięcy złotych i przepadku równowartości alkoholu w wysokości prawie 3500 złotych. Sąd obciążył oskarżonego kosztami postępowania.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.8µg/m3 PM2.5: 9.2µg/m3