Była komornik z Będzina oskarżona o przestępstwo urzędnicze

Euro banknotes 4122079 1920

Redakcja

8 czerwca 2020

Za przekroczenie uprawnień oraz działanie na szkodę interesu stron i Skarbu Państwa odpowie była komornik z Będzina. Według śledztwa nie podejmowała czynności, na które żądała zaliczek, nie rozliczyła ich w terminie i nie zwróciła niewykorzystanej części.

Chodzi o kwotę 226 tys. zł, w sprawie jest kilkuset pokrzywdzonych – podała Prokuratura Okręgowa w Katowicach, która w poniedziałek poinformowała o skierowaniu do sądu aktu oskarżenia w tej sprawie.

"Jak wynika z ustaleń śledztwa, komornik w okresie od 6 maja 2016 roku do 8 stycznia 2018 roku, wbrew przepisom ustawy, nie podjęła czynności, na które żądała zaliczek, nie rozliczyła ich w terminie wynikającym z przepisów i nie zwróciła niewykorzystanej części" – poinformowała Monika Łata z zespołu prasowego Prokuratury Okręgowej w Katowicach.

Prokurator dodała, że chodzi o kwotę 226 tys. zł, wpłaconą przez wierzycieli jako zaliczki na koszty prowadzonych czynności egzekucyjnych. Według ustaleń postępowania, pieniądze te wbrew przepisom były przeznaczane na inne cele, np. należności dla biegłych, koszty ogłoszeń w pismach i transportu specjalistycznego, czy doręczenia korespondencji i działania komornika.

W śledztwie ustalono 561 pokrzywdzonych. Postępowanie w tej sprawie zostało zainicjowane po przeprowadzonej wizytacji przez Radę Izby Komorniczej, która ujawniła nieprawidłowości w zakresie gospodarki finansowej prowadzonej przez oskarżoną kancelarii – przekazała prok. Łata.

Czytaj także: Ruda Śląska: wyłudzili niemal 2 mln złotych na wsparcie dla szkół i przedszkoli

Kobiecie śledczy zarzucili przekroczenie uprawnień przy wykonywaniu czynności komorniczych oraz działanie na szkodę interesu prywatnego stron i innych uczestników postępowania, również Skarbu Państwa.

Przesłuchana w charakterze podejrzanej nie przyznała się do winy. W śledztwie podała m.in., że prowadzona przez nią kancelaria komornicza w Będzinie była mało dochodowa, a kiedy nie miała pieniędzy na opłacenie rachunków, regulowała je środkami wpłaconymi jako zaliczki – poinformowała prokuratura.

Wobec podejrzanej nie stosowano środka zapobiegawczego. W chwili przedstawienia zarzutów nie wykonywała już obowiązków komornika. Oskarżonej może grozić do 10 lat więzienia. (PAP)

Foto: pixabay.com

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.1µg/m3 PM2.5: 4.6µg/m3