Budzenie na Nikiszu! Barbórkowy koncert orkiestry KWK Wieczorek [FOTO + WIDEO]

DSC 8330
Kastelik

Szymon Kastelik

4 grudnia, 2021

Tradycji stała się zadość! Jak co roku orkiestra z KWK Wieczorek, która obchodzi 110-lecie działalności, obudziła mieszkańców Nikiszowca. To stały element obchodów barbórkowych na Górnym Śląsku.

4 grudnia, czyli wspomnienie świętej Barbary. To święto wszystkich górników i pracowników kopalń. W wielu miastach na Górnym Śląsku orkiestry górnicze grają o świcie, żeby zapowiedzieć obchody tego uroczystego dnia. Najważniejsze "barbórkowe budzenie" odbywa się w Katowicach-Nikiszowcu. To tam co roku orkiestra z KWK Wieczorek zaczyna przed mszą św. koncert i obchód po całej dzielnicy. 

W tym roku tuż po godzinie 6:00 na placu św. Anny zaczęli zbierać się okoliczni mieszkańcy oraz goście z pozostałych części Katowic. Tuż po godzinie 7:00 orkiestra rozpoczęła przemarsz po dzielnicy. Uroczysty koncert trwał prawie godzinę. 

Przychodzę tutaj co roku z całą rodziną. Mój tata i dziadek byli górnikami, więc Barbórka jest dla mnie bardzo ważna - mówi jedna z mieszkanek Katowic, która również w tym roku postanowiła przyjechać do Nikiszowca. 

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

 

fot. Magdalena Klyta

DSC 8297

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 24.0µg/m3 PM2.5: 20.2µg/m3