Budowa kanalizacji w Dąbrowie Górniczej. Czasowe utrudnienia w ruchu

Tetgfdf

Redakcja

18 czerwca, 2022

Od ulicy Krynicznej w Dąbrowie Górniczej rozpocznie się 20 czerwca budowa kanalizacji w Ujejscu. W kolejnych tygodniach i miesiącach prace obejmą także ulicę Ujejską i Konstytucji.

Warta prawie 27 mln zł inwestycja to pierwszy etap budowy kanalizacji w Ujejscu. Prace – zlecone przez miasto katowickiej firmie Drogopol – są koniecznym uzupełnieniem dla zakresu wykonywanego przez firmę Budimex przy okazji przebudowy DK1.

"Zaczynamy 20 czerwca od krótkiego, bo 80-metrowego odcinka ul. Krynicznej, gdzie prace obejmą przebudowę wodociągu, budowę kanalizacji deszczowej z wlotem do Trzebyczki i zabudowę separatora substancji ropopochodnych" – zapowiada Rafał Zwoliński, naczelnik Wydziały Inwestycji i Remontów.

Prace na ul. Krynicznej zaplanowano na około trzy tygodnie. W tym czasie możliwe będą czasowe utrudnienia: ruchem sterować będzie wtedy wahadłowa sygnalizacja świetlna.

Będzie rondo u zbiegu ul. Konstytucji, Ujejskiej i al. Zwycięstwa

Pod koniec czerwca zaplanowane na kilka miesięcy prace mają rozpocząć się także na ul. Ujejskiej: na odcinku od granicy z Wojkowicami Kościelnymi do istniejącego zjazdu na DK1, gdzie prace prowadzi firma Budimex.

Przy ul. Ujejskiej Drogopol wybuduje kanalizację deszczową (wraz z zabudową separatora substancji ropopochodnych) i sanitarną, a Dąbrowskie Wodociągi zlecą wymianę wodociągu.

"Po zakończeniu prac planujemy modernizację pasa drogowego wraz z budową ciągu pieszo-rowerowego" – zapowiada Rafał Zwoliński.

Najprawdopodobniej we wrześniu zamknięta zostanie ul. Konstytucji po wschodniej stronie DK1. Tam powstanie kanalizacja deszczowa i sanitarna, przebudowany zostanie także wodociąg.

"O szczegółowych terminach prac na ul. Konstytucji będziemy informować po ustaleniu harmonogramu z generalnym wykonawcą przebudowy DK1" – mówi Rafał Zwoliński.

Naczelnik Wydziału Inwestycji i Remontów przypomina, że po wybudowaniu kanalizacji, u zbiegu ul. Konstytucji, Ujejskiej i al. Zwycięstwa powstanie 4-wlotowe rondo. Tarcza skrzyżowania w tym miejscu zostanie obniżona o około 2 m.

II etap bez dofinansowania z Polskiego Ładu

Opisany powyżej zakres to wstęp do realizacji kompletnego projektu – szacowanego na 68 mln zł – budowy kanalizacji sanitarnej, deszczowej, wodociągów oraz jezdni, chodników i dróg rowerowych na ul. Ujejskiej, Broniewskiego, Krynicznej i Kwiatowej.

W lutym miasto wystąpiło o 64,6 mln zł dofinansowania tej inwestycji z Polskiego Ładu. Wniosek nie zyskał jednak akceptacji.

"Oczywiście nie rezygnujemy z tej inwestycji i będziemy szukać innych możliwości finansowania" – zapowiedział Marcin Bazylak, prezydent Dąbrowy Górniczej.

 

Źródło: UM Dąbrowa Górnicza

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 34.2µg/m3 PM2.5: 27.2µg/m3