Budowa częstochowskiego odcinka DK-91. Jak postępują prace?

fot. MZD Częstochowa

Redakcja

23 marca, 2023

Sprawdzamy, co już zrobiono na budowie częstochowskiego odcinka DK-91. Wykonawca zapewnia, że wszystkie jego działania zmierzają do wypełnienia kontraktu z końcem tego roku.

Budowa częstochowskiego odcinka DK-91 to największa drogowa inwestycja w dziejach miasta. Obecnie na placu budowy zaangażowanych jest około 300 pracowników oraz kilkadziesiąt sztuk specjalistycznego sprzętu. 

Adam Owsiany, dyrektor kontraktu z Grupy NDI, poinformował, że wykonano już około 30 proc. zaplanowanych robót, z których najtrudniejsze dotyczyły likwidowania licznych kolizji sieci podziemnych – w tym takich, których nie uwzględniały mapy. Do tych trudniejszych należą także roboty mostowe – one też są już jednak mocno zaawansowane.

budowa alei wojska polskiego w częstochowie
fot. MZD Częstochowa

Już w przyszłym tygodniu ma rozpocząć się układanie warstw bitumicznych jezdni na odcinku kilkuset metrów od strony alei Jana Pawła II. Późną wiosną ruszą natomiast prace konstrukcyjne przy nowych kładkach dla pieszych. Jak podkreślił zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg Marcin Wołek, poprzez ścisłą współpracę z wykonawcą MZD chce doprowadzić do tego, aby – mimo poziomu skomplikowania tych prac – sfinalizować je latem, a później umożliwić pieszym przechodzenie na drugą stronę alei Wojska Polskiego już z wykorzystaniem nowych obiektów.

Niewykluczone, że niektóre elementy drogowe czy krótkie fragmenty aktualnie zamkniętych odcinków dróg także uda się udostępnić wcześniej do warunkowego użytku. Zależy to jednak od wielu czynników, dlatego ani wykonawca ani MZD nie mogą na razie obiecać konkretnych terminów. Natomiast prawdopodobnie już przed wakacjami realizacja kontraktu będzie na półmetku. Szczyt sezonu budowlanego zdominują roboty mostowe i drogowe.

prace na alei wojska polskiego w częstochowie
fot. MZD Częstochowa


powiązane artykuły:

Google Street View
Lokalne 3 lutego, 2023

W Częstochowie trwa budowa nowej estakady. Od 3 do 6 lutego tramwaje na liniach 1 i 2 kursują na

fot. UM Częstochowa
Wiadomości 12 grudnia, 2022

Na nowej alei Wojska Polskiego w Częstochowie pojawił się specjalistyczny sprzęt pozwalający na b

Z25271705 AMP Wezel na DK1 Gora biegnie jedynka dolem nowy
Lokalne 18 października, 2022

Częstochowa ma szansę na 250 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na rozwój stref p

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

6 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 5.9µg/m3 PM2.5: 5.5µg/m3