Brutalnie pobił bezdomnego, który zmarł. Sąd zmienił wyrok dla recydywisty

Handcuff g764413ea5 1920

Redakcja

3 kwietnia, 2023

Po kasacji wniesionej przez prokuratora generalnego, Sąd Apelacyjny w Katowicach ponownie zajął się sprawą pobicia ze skutkiem śmiertelnym bezdomnego w Będzinie. Podwyższył wymiar kary oskarżonemu do 25 lat więzienia.

Do zdarzenia doszło 12 sierpnia 2019 roku w Będzinie. Oskarżony bił i kopał bezdomnego po całym ciele. Pokrzywdzony doznał rozległych obrażeń, m.in. mózgu, płuc i innych organów, wskutek czego nieco ponad miesiąc później zmarł. Jak się później okazało, napastnik popełnił przestępstwo w warunkach recydywy.

5 czerwca 2020 roku sprawca został skazany przez Sąd Okręgowy w Katowicach na 9 lat pozbawienia wolności za spowodowania ciężkiego uszczerbku na zdrowiu pokrzywdzonego, skutkującego jego śmiercią. Prokuratura Rejonowa w Będzinie zaskarżyła wyrok, podnosząc, że sąd niesłusznie uznał, że oskarżony nie działał z zamiarem pozbawienia życia pokrzywdzonego.

Sprawa trafiła do Sądu Apelacyjnego, który podwyższył karę do 15 lat więzienia. - Sąd Apelacyjny w Katowicach co prawda zgodził się z prokuratorem, że oskarżony powinien odpowiadać za zabójstwo, ale popełniony przez niego czyn zakwalifikował z art. 148 §1 kk w zw. z art. 64 §1 kk – nie dostrzegając prawnokarnych konsekwencji działania sprawcy w warunkach recydywy – i wymierzył mu karę 15 lat pozbawienia wolności. Minimalna kara przy takiej kwalifikacji wynosiła 8 lat pozbawienia wolności - informuje Prokuratura Krajowa.

Wyrok zaskarżył do Sądu Najwyższego Zbigniew Ziobro. Sąd uznał apelację prokuratora generalnego.  Ziobro uznał, że sąd błędnie nie przyjął kwalifikacji zbrodni z art. 148 §3 kk, zgodnie z którym sprawcy zabójstwa, który wcześniej był już prawomocnie karany za tę zbrodnię, grozi kara co najmniej 12 lat pozbawienia wolności. 

13 lutego 2023 roku Sąd Apelacyjny w Katowicach orzekł zgodnie ze stanowiskiem prokuratury. Mężczyzna został uznany za winnego popełnienia zarzucanego mu w akcie oskarżenia czynu, wyczerpującego znamiona zbrodni z art. 148 §1 i §3 kk w zw. z art. 64 §1 kk na karę 25 lat pozbawienia wolności.


Poprzedni artykuł

Następny artykuł

15 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.8µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3