Bp Jan Szarek spoczął na cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej

Mid 20a17154

Redakcja

17 października, 2020

Bp Jan Szarek, były zwierzchnik Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce i były prezes Polskiej Rady Ekumenicznej, spoczął w sobotę na cmentarzu ewangelickim w Bielsku-Białej.

„Testament dobra, który wyświadczył swoim braciom w wierze, ruchowi ekumenicznemu w Polsce oraz całej naszej wspólnocie obywatelskiej, nigdy nie zostanie zapomniany” – napisał o zmarłym w liście kondolencyjnym odczytanym podczas pogrzebu prezydent RP Andrzej Duda.

Duchowny zmarł 8 października w Cieszynie w wieku 84 lat. Był chory na COVID-19.

W nabożeństwie pogrzebowym w bielski kościele Zbawiciela z powodów epidemicznych uczestniczyli tylko najbliżsi, w tym syn ks. Piotr Szarek, i duchowni różnych wyznań z biskupem Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce ks. Jerzym Samcem i prezesem Synodu Kościoła ks. Adamem Maliną na czele.

Zwierzchnik polskich luteranów, bp Jerzy Samiec powiedział, że bp Szarek telefonował do niego w przeddzień śmierci.

Powiedział, że jego stan się pogorszył. Chciał się pożegnać. Pomyślałem, że to chwilowy kryzys. Głos biskupa był w miarę silny, myśli formułował jasno i precyzyjnie. (…) Bp Szarek stwierdził, że jeśli wyzdrowieje, to chwała Panu Bogu. Jeżeli odejdzie, to również chwała Panu Bogu. Śmierci się nie boi. Jest na nią przygotowany

mówił.

Biskup Kościoła wskazał, że „podobno ks. dr Marcin Luter powiedział, że gdyby wiedział, iż jutro nastąpi koniec świata, to dziś zasadziłby jabłoń”.

Jan Szarek dowiadując się, że są to jego ostatnie chwile jego życia, zasadził kilka jabłoni, cały sad. (…) Jeszcze w nocy 8 października logował się na poczcie. (…) Ta aktywność świadczy, że do końca sadził kolejne jabłonie

powiedział.

Prezydent RP Andrzej Duda w liście kondolencyjnym podkreślił, że w osobie bp. Jana Szarka „straciliśmy świadka wartości ewangelicznych, człowieka wielkiej wiary, prawości i kultury ducha”.

Dał się poznać jako troskliwy duszpasterz i znakomity organizator. Zasłużony dla rozwoju wspólnoty luterańskiej w okresie zniewolenia komunistycznego, w roku 1991 otrzymał szczególny mandat zaufania, jakim była funkcja Biskupa Kościoła. Pełnił ją przez dziesięć lat, stawiając czoła wielu wyzwaniom tamtego czasu – na gruncie głębokich przemian społecznych i ekonomicznych oraz w sferze duchowości” – wskazał prezydent.

List przesłał były szef PE Jerzy Buzek. „Bezgranicznie oddany służbie Chrystusowi i wiernym Kościoła. Poruszał nasze sumienia. Uczył pokory. Miał dar mówienia prosto i z przekonaniem o sprawach trudnych, o naszych słabościach, powinnościach. Tam, gdzie przebywał pozostawił ludzi ufnych, oddanych i wiernych. Przewodził naszemu Kościołowi w czasach przełomu. Robił to w sposób dostojny i godny. Zjednał sobie szacunek uznanie” – napisał.

Po uroczystości w kościele urna z prochami biskupa złożona została do grobu na bielskim cmentarzu ewangelickim. Na prośbę biskupa Kościoła Jerzego Samca w parafiach ewangelickich w Polsce o godz. 13. zabiły dzwony we wszystkich kościołach i kaplicach. (PAP)

Mid 20a17153

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

19 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.8µg/m3 PM2.5: 15.3µg/m3