Bokserski Memoriał Błażyńskiego wraca do Teatru Rozbark

Błażyński Leszek

Redakcja

8 listopada, 2023

Memoriał Leszka Błażyńskiego to jedno z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu polskiego boksu. Zbliża się już 17. edycja tego wyjątkowego wydarzenia, a po 4 latach Memoriał wraca do Teatru Rozbark. 

Ostatni raz Memoriał Błażyńskiego był organizowany w Teatrze Rozbark w 2019 roku. Później pięściarze przenieśli się do Hali na Skarpie.

- Oba obiekty mają sporo atutów. Zarówno w Teatrze Rozbark, jak i w Hali na Skarpie jest profesjonalne oświetlenie i nagłośnienie. Dodatkowo placówka przy ulica Kilara 29 jest bardzo klimatyczna i urokliwa. Warto podkreślić, że w tym miejscu w przeszłości znajdowała się cechownia kopalni Rozbark, gdzie w latach 70. odbywały się pojedynki bokserskie. Teraz nasi utalentowani pięściarze będą mieli okazję walczyć w historycznym miejscu i co najważniejsze z wymagającymi rywalami – zaznacza Damian Jonak, pięściarz zawodowy, który pomaga przy organizacji turnieju.

Bytomską Akademię Boksu będzie reprezentował m.in. jeden z najzdolniejszych polskich pięściarzy, Nikolas Pawlik, wicemistrz Europy juniorów. Swój przyjazd zapowiedzieli mocni pięściarze z Ukrainy, Anglii i Czech. Pojedynki będzie obserwował m.in. Marian Kasprzyk, który w 1964 roku w igrzyskach w Tokio zdobył złoty medal olimpijski, chociaż w finale walczył ze złamanym kciukiem. - Znowu z przyjemnością pojawię się w Bytomiu, bo Memoriał Leszka Błażyńskiego to gwarancja ciekawych walk, bardzo dobrej organizacji i okazja do spotkania z przyjaciółmi i kibicami. Chcę też oczywiście uczcić pamięć Leszka, który był dobrym kompanem – zaznacza Kasprzyk, który podobnie jak patron turnieju, sporo starć wygrał przed czasem.

Leszek Błażyński był dwukrotnym brązowym medalistą olimpijskim (1972, 1976), mistrzem (1977) i wicemistrzem Europy (1971) oraz dwukrotnym mistrzem Polski (jego trofea będzie można zobaczyć podczas memoriału). Stoczył 317 pojedynków (282 wygrał – 4 zremisował – 31 przegrał). 

Organizatorami Memoriału są Miasto Bytom, Bytomska Akademia Boksu oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji w Bytomiu. Turniej jest organizowany pod honorowym patronatem marszałka województwa śląskiego Jakuba Chełstowskiego. Patronatem honorowym objął Memoriał prezydent Bytomia Mariusz Wołosz. Partnerami Memoriału są Solidarność i Węglozbyt. Patroni Medialni to Przegląd Sportowy, Dziennik Zachodni i TVP3.

Wstęp na Memoriał jest bezpłatny

PROGRAM XVII MEMORIAŁU LESZKA BŁAŻYŃSKIEGO:

Teatr Rozbark, Bytom, ul. Kilara 29

SOBOTA, 18 listopada

13:00 – Początek Turnieju

15:00 – Oficjalne Otwarcie

NIEDZIELA, 19 listopada

12:00 – Początek walk finałowych

mat. pras.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-3 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 30.7µg/m3 PM2.5: 24.7µg/m3