W sobotę ponad 1000 uchodźców z Ukrainy przyjechało do Euroterminalu w Sławkowie. Uciekli przed wojną, którą rozpętał Władimir Putin.
W sobotę do Euroterminalu w Sławkowie przyjechał ze Lwowa pociąg, którego skład miał prawie pół kilometra. Wysiadło z niego blisko 1400 uchodźców z Ukrainy.
Na rampie ustawione były ogrzewane namioty, w których podróżni mogli odpocząć, uzyskać opiekę medyczną czy zjeść ciepły posiłek. Na miejscu do pomocy służyło 200 strażaków PSP oraz OSP, a także 70 policjantów Policja, ratownicy WPR. Zdecydowana większość uchodźców, bowiem około tysiąc, przesiadło się do podstawionego na normalnym torze pociągu Kolei Śląskich. Na terminalu oczekiwały także autokary do Kielc, z którego skorzystało 56 uchodźców, oraz do Krakowa, gdzie pojechało 369 osób.
Pociąg Kolei Śląskich zawiózł uchodźców do Katowic, gdzie otrzymali kolejną pomoc.
- Cała akcja na terminalu Sławkowie odbyła się sprawnie i bezpiecznie dzięki doskonałemu współdziałaniu wszystkich służb, ale i również dzięki współpracy z wojewodą małopolskim Łukaszem Kmitą i wojewodą świętokrzyskim Zbigniewem Koniuszym - podkreśla wojewoda śląski Jarosław Wieczorek.