Bielsko-Biała: Jest już model pomnika bohaterów „Porwania Baltazara Gąbki”

158714887368389500

Redakcja

19 kwietnia 2020

Gotowy jest już model kompozycji rzeźbiarskiej z brązu, której bohaterami będą postacie z serialu animowanego „Porwanie Baltazara Gąbki”.

„To kolejny element szlaku spacerowego "Bajkowe Bielsko-Biała". Smok Wawelski oraz kucharz Bartolini Bartłomiej herbu Zielona Pietruszka, bohaterowie kreskówki, która powstała w bielskim Studio Filmów Rysunkowych w latach 70. XX w., stoją przy aucie, którym podróżowali po świecie w poszukiwaniu zaginionego uczonego Baltazara Gąbki” – przybliżył kompozycję rzecznik bielskich władz samorządowych Tomasz Ficoń.

Rzecznik dodał, że model kompozycji w skali 1:6 wykonała bielska rzeźbiarka Lidia Sztwiertnia. „Na jego podstawie, po wprowadzeniu drobnych korekt, powstanie rzeźba o wymiarach zbliżonych do już istniejących rzeźb postaci bajkowych zdobiących Bielsko-Białą: Reksia, Bolka i Lolka oraz Pampaliniego z hipopotamem” – wyjaśnił.

Czytaj także: Skocz w Beskidy w nowej odsłonie. Warto!

Pomniczek Smoka Wawelskiego i Bartoliniego wraz z samochodem staną na pl. Wojska Polskiego, czyli w ścisłym centrum miasta, na skrzyżowaniu ulic 11 Listopada i Ratuszowej.

„Realizacja rzeźby zaplanowana została na grudzień br. Na jej odsłonięcie prawdopodobnie trzeba będzie poczekać do początku przyszłego roku” – dodał Ficoń. (PAP)

Foto: UM Bielsko-Biała

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

24 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 4.5µg/m3 PM2.5: 4.0µg/m3