Bielsko-Biała chce zostać Europejską Stolicą Kultury

Sesja rady miasta Bielsko Biała

Redakcja

27 marca 2023

Rozpoczęły się starania o to, aby w 2029 roku Bielsko-Biała stało się Europejską Stolicą Kultury. Przyznanie tego tytułu oprócz ogromnego wyróżnienia jest jednocześnie szansą na dynamiczny rozwój miasta i znaczącą poprawę jakości życia mieszkańców – czytamy w uzasadnieniu uchwały Rady Miejskiej.

Podczas sesji 23 marca Rada Miejska jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie ubiegania się przez miasto Bielsko-Biała o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku. Tym samym samorządowcy wyrazili wolę przystąpienia Bielska-Białej do konkursu ogłoszonego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Radni upoważnili prezydenta Bielska-Białej do podjęcia działań związanych z przygotowaniami do uzyskania tytułu. Przyjęli zasadę, że wysokość niezbędnych środków finansowych na ten cel będzie corocznie określona w budżecie miasta.

- Bielsko-Biała - z uwagi na swoje atuty: dziedzictwo, bogatą historię, niezwykłe położenie na przecięciu szlaków handlowych, wspaniałą architekturę, a przede wszystkim ogromny potencjał twórczy i kreatywność mieszkańców oraz działających tu środowisk twórczych - ma wszelkie podstawy, aby ubiegać się o ten zaszczytny tytuł - powiedział prezydent Bielska-Białej Jarosław Klimaszewski.

29 marca o godz. 12.00 w sali sesyjnej bielskiego Ratusza zaplanowano pierwsze posiedzenie Rady Programowej projektu Bielsko-Biała Europejską Stolicą Kultury 2029.

powiązane artykuły:

Cerkiew w bielsku bialej
Lokalne 24 marca 2023

W Bielsku-Białej powstanie cerkiew. 23 marca Rada Miejska Bielska-Białej podjęła uchwałę w sprawi

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.8µg/m3 PM2.5: 8.4µg/m3