Bezpłatnym autobusem na Starganiec

IMG 20230808 105345

Redakcja

18 sierpnia 2023

Od najbliższej soboty kursować będzie bezpłatny autobus do Stargańca na granicy Katowic i Mikołowa. Staw i jego okolica zostały zrewitalizowane i niedawno otwarty dla mieszkańców. 

Starganiec był kiedyś kopalnią piasku. Po drugiej wojnie światowej teren przeobrażono w staw i kąpielisko. Było to miejsce kultowe dla mieszkańców Mikołowa i południowych dzielnic Katowic. Nad Stargańcem zadomowili się też nudyści.

Jednak z czasem miejsce to zostało zapomniane i zaniedbane. Przez lata mało kto się nim interesował. Ostatecznie staw i jego okolica trafiły pod opiekę Nadleśnictwa Katowickiego, który jednak nie miał potrzebnych środków na jego rewitalizację.

Ale to wszystko zmieniło się w ostatnim czasie. Miasto Katowice wydzierżawiły ten teren od nadleśnictwa. Stolica województwa śląskiego podpisała też potrzebne porozumienie z Mikołowem (teren leży na terenie Mikołowa) i podjęło się rewitalizacji tego miejsca. Koszt? Około 7 mln złotych.

Rewitalizacja stawu Starganiec

Zagospodarowano i uporządkowano teren wokół stawu. Powstała nowa plaża. Uzupełnia ją pomost – częściowo stały, a częściowo pływający (równoległy do ścieżki pieszej). Wytyczone zostały ścieżki dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Mieszkańcy mogą wypoczywać na leżakach czy ławkach, są także altany piknikowe. Na miejscu powstały również dwa boiska do siatkówki plażowej.

Teren stawu oświetlony jest lampami solarnymi. Zamontowano również monitoring. Wyznaczone zostały: miejsca dla foodtracków, strefa toalet przenośnych, a także wymieniono nawierzchnię parkingu.

A co z kąpieliskiem? Żeby zadbać o bezpieczeństwo i dobrą jakość wody, powstał... nowy staw z funkcją kąpieliska. Częściowo dostarczana do niego woda pochodzi z wodociągów. Zasadzono też nowe, rodzime rośliny.

Darmowy autobus

Od 19 sierpnia do Stargańca kursować będzie bezpłatna linia autobusowa. - Chcemy, aby ono tętniło życiem, dlatego postanowiliśmy umożliwić mieszkańcom łatwiejszy dojazd komunikacją miejską. Postanowiliśmy uruchomić nową linię autobusową, która będzie kursować między centrami przesiadkowymi – na Ligocie i Brynowie – a Stargańcem. Liczymy, że dzięki temu więcej osób wybierze komunikację zbiorową zamiast samochodu – mówi pierwszy wiceprezydent Katowic Bogumił Sobula.

Kursy nowej linii zaplanowano średnio co godzinę z obu miejsc. Autobusy będą kursować między 9.00 a 19.00 od piątku do niedzieli, do ostatniego pełnego weekendu września. Autobus będzie więc kursował przez 6 weekendów, a ostatni kurs odbędzie się w niedzielę 24 września. Trasa została poprowadzona ulicami Kościuszki, Owsianą i Panewnicką. Darmowe autobusy będą obsługiwały znajdujące się tam przystanki, więc do pojazdów będzie można wsiąść na całej trasie. Do obsługi linii zostały także przygotowane 3 nowe przystanki – jeden na ul. Kościuszki niedaleko skrzyżowania z ul. Pstrągową, a dwa przy ul. Owsianej w pobliży Stargańca.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

17 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 18.4µg/m3 PM2.5: 15.7µg/m3