Bezpłatna rehabilitacja pocovidowa w Katowicach

Mask 4898571 1920 01

Redakcja

12 lipca 2021

Program rehabilitacji COVID-19 jest zaadresowany do ozdrowieńców, nie później niż do 6 miesięcy od zakończenia choroby, u których utrzymują się problemy z dusznością poważnie utrudniającą normalne funkcjonowanie.

Świadczenia są realizowane w Katowicach w Centrum Rehabilitacji Tommed:

- przy ul. Sowińskiego 50 – tel. 32 88 00 450,

- przy ul. Łętowskiego 32 – tel. 32 258 93 25.

 

Rehabilitacja po przebytej chorobie COVID-19 w warunkach ambulatoryjnych trwa do 6 tygodni i jest podzielona na kilka etapów.

WIZYTA WSTĘPNA

Podczas wstępnej wizyty fizjoterapeutycznej, uprawniony fizjoterapeuta przeprowadza szczegółowy wywiad z pacjentem oraz wykonuje podstawowe próby i badania, m.in. oddechowe i wysiłkowe, aby ocenić stan zdrowia pacjenta na początku programu. Wyniki badań początkowych będą porównywane z wynikami po zakończeniu programu i posłużą do oceny efektów terapii.

WIZYTY TERAPEUTYCZNE

Po wizycie wstępnej, fizjoterapeuta ustala z każdym pacjentem kalendarz indywidualnych wizyt terapeutycznych. Program zakłada trzy takie wizyty w każdym tygodniu rehabilitacji. Jednak, gdy stan zdrowia będzie tego wymagał, pacjent będzie mógł liczyć na dodatkową wizytę w trakcie programu.

Terapia polega na wykonywaniu treningów oddechowych, wytrzymałościowych i interwałowych. Wszystko po to, aby pacjenci jak najszybciej odzyskiwali pełną sprawność. Ponadto, pacjenci poznają ćwiczenia, które będą mogli wykonywać samodzielnie i bezpiecznie w domu już po zakończeniu programu.

WIZYTA KOŃCOWA

Po zakończeniu ćwiczeń i treningów fizjoterapeuta i pacjent spotykają się na wizycie końcowej. Powtarzają badania i testy wykonane podczas pierwszej wizyty i porównują osiągnięte wyniki, m.in. próby zmęczeniowe i oddechowe (określające skalę występowania duszności).

Skuteczna edukacja, czyli jak żyć po chorobie?

Obowiązkowym elementem programu jest edukacja, dzięki której pacjenci będą wiedzieć więcej o samej chorobie i jej powikłaniach. Każdy uczestnik programu dowie się, jak radzić sobie ze skutkami choroby i co robić, aby jak najszybciej wrócić do pełnej sprawności.

Pacjenci dostaną praktyczne wskazówki i szczegółowe plany treningowe, które ułatwią im samodzielnie dochodzenie do zdrowa, tj. m.in. skorzystają z gotowych porad i ćwiczeń dotyczących duszności i zespołu przewlekłego zmęczenia po infekcji wirusowej. Otrzymają również plany z zestawami ćwiczeń do samodzielnego stosowania w domu, dzięki którym będą dopasowywać skalę trudności i intensywności treningu do możliwości własnego organizmu.

 

źródło: UM Katowice

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

13 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 0.5µg/m3 PM2.5: 0.4µg/m3