Bezpieczne kąpiele w jeziorach: Żywieckim i Międzybrodzkim. Policyjni wodniacy gotowi do sezonu

67 707291

Redakcja

20 maja 2022

Pogoda za oknem sprzyja wodnym kąpielom, a chętnych do wypoczynku nad wodą nie brakuje. W pełni gotowi do rozpoczęcia wodnego sezonu są też policjanci z ogniw wodnych działających w żywieckiej komendzie policji. Wczoraj obie łodzie zostały zwodowane.

W powiecie żywieckim działają dwa sezonowe ogniwa wodne. Jedno przy Komisariacie Policji w Łodygowicach, którego policjanci pełnią służbę na Jeziorze Żywieckim, drugie przy Komisariacie Policji w Gilowicach. Policjanci z tego ogniwa strzegą bezpieczeństwa osób wypoczywających nad Jeziorem Międzybrodzkim.

Wczoraj obie łodzie zostały zwodowane. Po niezbędnych przeglądach technicznych i pracach konserwacyjnych wróciły na wody jezior, aby służyć zarówno policjantom, jak i miłośnikom wodnych kąpieli. Dzisiaj policjanci dokonają ostatnich sprawdzeń i od jutra rozpoczynają sezon wodny.

Od tego czasu przez kilka miesięcy stróże prawa będą strzec bezpieczeństwa osób wypoczywających nad wodą. Holowania łodzi, podjęcia z wody, zabezpieczanie wodnych imprez sportowych, działalność profilaktyczna, czy też dyscyplinowanie amatorów kąpieli - to codzienne zajęcia pływających policjantów. Pamiętajmy, że woda, oprócz radości i zabawy, niesie za sobą również wiele niebezpieczeństw.

Przy okazji przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:

  • Wybierając teren do wypoczynku nad wodą pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
  • Przed kąpielą zapoznajmy się ze wszystkim znakami i instrukcjami dotyczącymi warunków przebywania w danym miejscu i zorientujemy się, gdzie znajduje się stanowisko ratownika oraz punkt pierwszej pomocy.
  • Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
  • Warto rozeznać miejsce kąpieli i eksplorować je stopniowo – nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody. Nieznana głębokość i struktura dna może narazić na urazy, kalectwo, a nawet śmierć.
  • Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu.
  • Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
  • Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
  • Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych, szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
  • Pamiętajmy również, jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.

 

Źródło: KPP w Żywcu 

67 707280

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.9µg/m3 PM2.5: 10.6µg/m3