Bezdomne zwierzęta w Zabrzu mają już nowy dom

Otwarcie Psitul Zabrze 2023 fot Pawel Ja Nic Janicki 062 870x440

Redakcja

16 czerwca, 2023

W Zabrzu oddano do użytku nowy ośrodek dla bezdomnych psów i kotów. Nowoczesny obiekt zlokalizowany jest w Biskupicach przy ul. Bytomskiej. Koszt budowy i wyposażenia schroniska wyniósł ponad 19 mln zł.

W budynkach schroniska zastosowane zostały rozwiązania ekologiczne, takie jak np.: ujęcie wód deszczowych z dachów, która zostanie wykorzystana do mycia terenu i wybiegów dla psów; wspomaganie ciepłej wody użytkowej przez kolektory słoneczne; wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła; czy też nowoczesne kotły niskotemperaturowe piątej generacji.

Co ważne obiekt służył będzie nie tylko bezdomnym zwierzętom, ale spełni też funkcje edukacyjne i szkoleniowe. Psitulmnie będzie koordynować w swoim nowym schronisku pracę wolontariuszy oraz organizować zajęcia m.in. dla dzieci, seniorów czy osób z niepełnosprawnością.

– Nowy obiekt jest nie tylko schroniskiem dla psów i kotów. Będzie on pełnić funkcję centrum edukacji i wolontariatu, a także będzie miejscem aktywności społecznej i spotkań ludzi, którzy chcą poznać świat zwierzqt domowych – tłumaczy prezes zabrzańskiego oddziału TOZ, Danuta Mikusz-Oslislo.

Roboty budowlane zrealizowało Przedsiębiorstwo Produkcyjne i Usługowe CONCRET Sp. z o.o., Sp. K. z Tychów wyłoniona w przetargu publicznym. Ich koszt wyniósł 19 mln zł (roboty budowlane: 18.799.902,71 zł oraz wyposażenie: 360.000 zł), z czego ok. 90 % stanowiły pozyskane przez miasto środki z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych 17 640 308 zł, a 1 519 594 zł stanowiły środki budżetu Miasta Zabrze.

W ramach budowy nowego schroniska wykonanych zostało pięć obiektów kubaturowych, w tym: dwukondygnacyjny budynek wejściowy schroniska o powierzchni użytkowej 624,3 m2 z zewnętrzną klatką schodową i płaskim dachem; 44 podwójne boksy dla psów wraz z komunikacją oraz z pomieszczeniami pomocniczymi, magazynami, kuchnią, kotłownią, warsztatami i toaletami; jednokondygnacyjny budynek kociarni z dachem płaskim murowanym w technologii tradycyjnej; jednokondygnacyjny budynek kwarantanny z prefabrykowanych boksów z dachem płaskim wraz z zewnętrznymi częściowo zadaszonymi wybiegami oraz wiatą przeznaczoną na chłodnie i skład drewna i paliwa.

Powierzchnia użytkowa budynku kwarantanny wyniosła 230,19 m2. Powstały też drogi komunikacyjne obiektu z kostki betonowej, wykonanie zagospodarowania patio obiektu z kostki granitowej połączonej z trawnikami, wykonanie ogrodzenia obiektu schroniska. W ramach inwestycji wykonane zostały nasadzenia drzew i krzewów. 

powiązane artykuły:

Teznia Zabrze Konczyce maj 2023 fot Pawel Ja Nic Janicki 010 scaled
Lokalne 15 czerwca, 2023

Już w najbliższą sobotę o godz. 15.00 tężnia solankowa, która powstała na terenie Dzielnicowego

Piknik Zielona Dolina Zabrze czerwiec 2023fot Mariusz 025 scaled
Lokalne 6 czerwca, 2023

2 czerwca, odbyło się oficjalne oddanie do użytku drugiego etapu budowy osiedla „Zielona Dolina”

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.8µg/m3 PM2.5: 15.9µg/m3