Autor Reksia dołączył do swojego pieska w Bielsku-Białej

Photo162 25 sierpień 2023 2500x1667

Redakcja

31 sierpnia, 2023

Reksio znów ze swoim twórcą. Przy deptaku przy ul. 11 Listopada w Bielsku-Białej pojawiła się ławeczki "ojca" Reksia - Lechosława Marszałka, wieloletniego twórcy bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.

Lechosław Marszałek był twórcą opracowania plastycznego i literackiego słynnego w Polsce Reksia. Teraz dołączył do "swojego dzieła". Obok figurki Reksia w Bielsku-Białej, pojawiła się ławeczka z autorem sympatycznego pieska.

- 1 września w Bielsku-Białej odbędzie się uroczyste odsłonięcie ławeczki ojca Reksia - Lechosława Marszałka - informuje UM Bielsko-Biała.

– W ostatnich akapitach biograficznej książki Marszałek, ten od Reksia mojego autorstwa zawarłam marzenie. Marzyła mi się ławeczka, na której twórca usiadłby przy Reksiu, a przy nim mogliby usiąść rodzice z dziećmi i opowiadać o jego twórczości. Ten pomysł się teraz zrealizował. Warto marzyć – mówiła w ubiegłym tygodniu podczas posadowienia przy moście nad rzeką Białą nietypowego pomnika wdowa po artyście Helena Filek-Marszałek. 

Twórcą ławeczki i rzeźby jest prof. dr hab. Wiesław Koronowski kierownik pracowni rzeźby i otoczenia na Uniwersytecie Artystycznym im. Magdaleny Abakanowicz w Poznaniu. Całość powstała w brązie. -  Autor Reksia w bardzo naturalnej pozie siedzi po prawej stronie ławeczki i, jak chciała wdowa po artyście, spogląda na swoje dzieło – figurkę Reksia przy fontannie. Zgodnie z pomysłem Heleny Filek-Marszałek oparciem ławeczki jest taśma filmowa, która z obu stron przedstawia postać Reksia w różnych pozach - czytamy w opisie. 

Ławeczka została sfinansowana z pieniędzy Fundacji Heleny i Lechosława Marszałków Reksio. Jej odsłonięcie nastąpi 1 września po godzinie 10.00 podczas międzypokoleniowej parady – przemarszu z placu Chrobrego na Plac Ratuszowy rozpoczynającego tegoroczne Dni Bielska-Białej.


fot. Paweł Sowa / Wydział Prasowy UMBB

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 9.9µg/m3 PM2.5: 7.3µg/m3