Autonomia dla Górnego Śląska? "Chcemy być szanowani. My nie bydymy Polokami" [WIDEO]

IMG 20220716 125621 1
Kastelik

Szymon Kastelik

18 lipca, 2022

Dlaczego hanysy chcą autonomię dla Górnego Śląska? Oto zapytaliśmy uczestników tegorocznego Marszu Autonomii. Według nich Górny Śląsk ma osobną historię i dziedzictwo kulturalne. Polska powinna to uszanować. Zaznaczają jednak, że autonomia nie oznacza odseparowania od całego państwa, bo chcą, żeby Górny Śląsk był polski.

WIĘCEJ W PONIŻSZYM WIDEO:

Czy Górny Śląsk powinien otrzymać autonomię, tak jak 100 lat temu? Z tym pomysłem zgadzają się uczestnicy 16. Marszu Autonomii. Powodów wymieniają wiele, ale jednym z najważniejszych jest odrębność historyczna i kulturowa Górnego Śląska. Uważają, że Polska od 1945 roku wręcz zniewoliła Górny Śląsk, żeby okradać go z jego zasobów naturalnych i finansowych. Autonomiści twierdzą, że jedynym ratunkiem dla tego regionu jest otrzymanie autonomii i częściowe samostanowienie. Ale jednocześnie zaznaczają, że nikt nie chce odłączenia Śląska od Polski. 

- Jak Polska będzie dalej tak robić jak robi, to za niedługo Polski nie będzie. A my uzyskamy tę autonomię, prędzej czy później - mówi jeden z uczestników Marszu Autonomii.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 11.7µg/m3 PM2.5: 10.8µg/m3