Automatyzacja produkcji – jak wpływa na przemysł i pracowników?

Automatyzacja procesów produkcyjnych esox 1 1

Redakcja

25 kwietnia, 2023

Obecnie trudno wyobrazić sobie prężnie działającą firmę produkcyjną bez automatyzacji procesów wytwarzania. Konieczność ich wprowadzenia jest niezaprzeczalna, jeśli chcemy, aby nasz zakład był postrzegany jako nowoczesny, stabilny i nadążający za konkurencją. Wyjaśniamy, na czym polega automatyzacja produkcji oraz jak wpływa na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, jego rozwój oraz warunki zatrudnienia.

Na czym polega przemysłowa automatyka?

Automatyzacja procesów przemysłowych polega na wykorzystaniu potencjału, jaki mają maszyny, urządzenia sterujące w procesie wytwarzania, pakowania czy transportowania. Zastąpienie człowieka w niektórych czynnościach bywa kluczowe, aby móc wejść na wyższy poziom funkcjonowania przedsiębiorstwa przemysłowego i móc planować jego dalszy rozwój.

Jakie korzyści dla przedsiębiorstwa wynikają z automatyzacji linii produkcyjnej?

Automatyzacja procesu produkcyjnego to działania, które mają realny wpływ na to, jak funkcjonuje przedsiębiorstwo. Wykorzystanie maszyn w procesie produkcji poprawia wydajność linii przemysłowej, sprawiając, że zwiększają się możliwości produkcyjne firmy, bez potrzeby zatrudniania pracowników czy zlecania nadgodzin. Automatyzacja przemysłu daje większą kontrolę nad utrzymaniem jakości wytwarzanego produktu, pozwala na uzyskanie powtarzalności produkcji, która często jest niezbędna, aby przedsiębiorstwo mogło pozyskiwać i utrzymać ważnych kontrahentów i odbiorców. Wyspecjalizowana maszyna zastępująca pracę człowieka pozwala również ograniczyć straty wynikające z odrzutu niedoskonałych wyrobów lub ich elementów.

Automatyzacja procesu produkcyjnego a korzyści dla pracownika

Wydawać by się mogło, że inwestycja w automatykę maszyn to zagrożenie dla pracowników przedsiębiorstwa - wszak rewolucja przemysłowa była powodem wielu protestów i obaw ówczesnego społeczeństwa. W dzisiejszych przedsiębiorstwach automatyzacja procesów technologicznych nie powinna budzić aż tak wielkich emocji, choć warto rozmawiać o tym z pracownikami, jakie zmiany zajdą w ich pracy w związku z inwestycją w automatykę maszyn.

Ważnym aspektem przemawiającym na korzyść automatyzacji przemysłu jest wzrost bezpieczeństwa oraz fakt, że w zautomatyzowanym przedsiębiorstwie rzadziej dochodzi do wypadków z udziałem pracownika, a trudne, wymagające precyzji czy ryzykowne czynności mogą być zastąpione przez dedykowane urządzenia. Pracownik ma szansę wykonywać bardziej odpowiedzialne zadania oraz takie, które wymagają szczególnych umiejętności i zaangażowania, np. kontrolę wytwarzanego produktu.

Automatyzacja przemysłu – zagrożenia dla pracowników

Na ten moment potrzeby związane z zatrudnieniem osób obsługujących linie produkcyjne są wciąż bardzo duże, więc zagrożenie związane z dominacją maszyn nad pracą rąk człowieka nie są jeszcze realne. Jednak osoby, które przewidują trendy związane z zawodami przyszłości, szacują, że kolejne dziesięciolecia to okres zmian oraz zwiększenia udziału maszyn i sztucznej inteligencji w przedsiębiorstwie.

Jak wdrożyć automatyzację procesów przemysłowych?

Jeśli myśląc o automatyzacji przemysłu, widzisz więcej korzyści niż zagrożeń, jesteś na dobrej drodze do zmian. Aby jednak szybko, bezawaryjnie i bezpiecznie wdrożyć procesy związane z automatyką maszyn, konieczne będzie powierzenie tego zadania specjalistom. ESOX Industrial Automation – firma z doświadczeniem w obsłudze procesów technologicznych w przedsiębiorstwach produkcyjnych zapewnia kompleksowe wsparcie we wszystkich zadaniach związanych z automatyzacją przemysłu, począwszy od analizy potrzeb po wdrożenie zmian, testy i serwis.

Obopólna współpraca na każdym etapie wdrażanych procesów jest kluczowa, aby sprostać wszystkim potrzebom, jakie ma zapewnić automatyka maszyn, a te mogą diametralnie zmienić profil Twojej firmy produkcyjnej – sprawić, że będzie dużo bardziej konkurencyjna, przyjazna dla pracowników, a nawet środowiska.

Podsumowując, automatyzacja linii produkcyjnych to w wielu przypadkach konieczność, której nie powinno traktować się jak zagrożenie. Bez nowoczesnych systemów technologicznych i cyfryzacji zakład produkcyjny nie będzie się rozwijał, a tylko wtedy będzie mógł zapewnić dobre warunki zatrudnienia dla pracowników.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

14 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 6.8µg/m3 PM2.5: 5.0µg/m3