Autobusy elektryczne dla Żor. Podpisano umowę na dofinansowanie

Jhgrtygtdsa

Redakcja

8 września, 2022

Międzygminny Związek Komunikacyjny podpisał umowę na dotację do zakupu autobusów o napędzie elektrycznym, które pojawią się w Żorach. Władze Miasta były inicjatorem złożenia wniosku i zobowiązały się na pokrycie wkładu własnego w wysokości blisko 8 mln 800 tys. zł.

Zakup autobusów elektrycznych dla Żor będzie możliwy dzięki drugiej edycji programu priorytetowego „Zielony Transport Publiczny”, którego celem jest obniżenie wykorzystania energii i paliw emisyjnych w publicznym transporcie zbiorowym i rozwój w Polsce „zielonej” mobilności.

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przekaże Międzygminnemu Związkowi Komunikacyjnemu z siedzibą w Jastrzębiu-Zdroju 26,3 mln zł dotacji oraz 8,7 mln pożyczki na korzystnych warunkach. Całkowity koszt inwestycji to 35 121 420 zł. Umowę z ramienia MZK podpisał Roman Foksowicz, przewodniczący Zarządu.

Za te pieniądze MZK planuje zakup 11 nowoczesnych pojazdów o napędzie elektrycznym o długości 12 m. Autobusy niskopodłogowe, dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami, posłużą do obsługi Bezpłatnej Komunikacji Miejskiej na terenie Żor, bo to miasto Żory dodaje finansowy wkład własny do projektu.

Ponadto, w ramach projektu zaplanowano przeprowadzenie szkolenia dla co najmniej 26 kierowców. Jest szansa, że nowe autobusy pojawią się w Żorach już w przyszłym roku - procedura przetargowa i proces produkcyjny mogą potrwać łącznie około półtora roku.

 

Źródło: UM Żory

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

0 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 32.0µg/m3 PM2.5: 25.6µg/m3