Atak hakerski na Uniwersytet Śląski

UŚ

Redakcja

24 lutego 2023

Hakerzy zaatakowali sieci Uniwersytetu Śląskiego. Na szczęście udało się ich zablokować. 

W nocy z 21 na 22 lutego 2023 roku doszło do próby zaatakowania sieci Uniwersytetu Śląskiego. Atak został zablokowany przez pracowników uczelni.

-  Wykorzystano do tego pewną aplikację, niekoniecznie powiązaną z terytorium NATO. W związku z tym zostały podjęte działania blokujące incydent, w wyniku czego część członków naszej społeczności akademickiej nie ma obecnie dostępu do poczty elektronicznej - informuje dr hab. Dariusz Szostek, prof. UŚ, pełnomocnik rektora ds. cyfryzacji Uniwersytetu Śląskiego.

Dział Administracji Sieci i Usług Sieciowych Uniwersytetu Śląskiego uznał aplikację myMail za niebezpieczną. To ona miała być "pomostem" dla cyberataku na UŚ. - Serwery pośredniczące w odbieraniu poczty zostały zablokowane. Nie ma możliwości łączenia się z tą usługą z sieci akademickiej - dodaje pełnomocnik rektora.

Przypomnijmy, że trwają prawie dwa tygodnia awaria systemu ŚKUP w Zarządzie Transportu Metropolitarnego GZM też była skutkiem najprawdopodobniej cyberataku. W Polsce obowiązuje trzeci stopień alarmowy dotyczący cyberbezpieczeństwa – poziom Charlie. Polska jest narażona szczególnie na cyberataki, a powodem jest trwają zbrojna agresja Rosji na Ukrainę. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

21 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 12.5µg/m3 PM2.5: 10.9µg/m3