Apel do Sejmu i Senatu o uznanie Ślązaków za mniejszość etniczną

IMG 20230701 090256

Redakcja

3 lipca, 2023

Ruch Autonomii Śląska chce, aby Sejmik województwa śląskiego przyjął apel do władz centralnych o ustanowienie śląskiej mniejszości etnicznej. Na najbliższym Marszu Autonomii zbierane będą podpisów pod projektem uchwały. 

Według Narodowego Spisu Powszechnego 2021 Ślązacy są najliczniejszą mniejszością w Polsce (podobnie jak w 2011 roku). W kategorii identyfikacji narodowo-etnicznych jako pierwsza lub druga identyfikacja narodowość śląską zaznaczyło 585,7 tys. osób, w tym 231,8 tys. osób to identyfikacja pierwsza. Około pół miliona osób zaznaczyło, że posługuje się językiem śląskim na co dzień.

To dla działaczy i organizacji regionalnych kolejny dowód na to, że Ślązacy powinni zostać uznani na mniejszość etniczną, a śląsko godka za oficjalny język. 

Apel do Sejmu i Senatu

Jerzy Gorzelik, przewodniczący Ruchu Autonomii Śląska poinformował, że w dniu 23 czerwca grupa członków RAŚ złożyła do przewodniczącego sejmiku województwa śląskiego oświadczenie o utworzeniu komitetu inicjatywy uchwałodawczej. Ruch chce zebrać tysiąc podpisów pod projektem uchwały zawierającej apel do Sejmu i Senatu RP o uznanie śląskiej mniejszości etnicznej. Inicjatorzy zamierzają zbierać podpisy na Marszu Autonomii, który odbędzie się w Katowicach w sobotę 15 lipca.

Ruch Autonomii Śląska liczy na to, że po zebraniu odpowiedniej liczby podpisów (1000), Sejmik zajmie się uchwałą i ją przegłosuje. 

- Sejmik Województwa Śląskiego zwraca się do Posłów i Senatorów Rzeczypospolitej Polskiej z apelem o nowelizację Ustawy z dnia 6 stycznia 2005 o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym (Dz. U. 2005 Nr 17 poz. 141) przez dodanie w Art. 2.4 pozycji „śląska” - czytamy w projekcie uchwały.

- Zamierzamy pokazać wolę obywateli, którą chcemy powierzyć naszym reprezentantom na poziomie regionalnym, czyli Sejmikowi województwa śląskiego - komentuje Jerzy Gorzelik.

Tegoroczny Marsz Autonomii Śląskiej odbędzie się 15 lipca. Ruszy z katowickiego Placu Wolności o godzinie 12:00. 

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

12 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.7µg/m3 PM2.5: 2.1µg/m3