Antoni Piechniczek laureatem nagrody arcybiskupa katowickiego „Lux ex Silesia”

Antoni Piechniczek foto Radio e M

Redakcja

18 sierpnia 2022

Nagroda arcybiskupa katowickiego Lux ex Silesia trafi w tym roku do wybitnego piłkarza i trenera Antoniego Piechniczka. Informację przekazał abp Wiktor Skworc na zakończenie Mszy św. w uroczystość św. Jacka, głównego patrona archidiecezji i metropolii górnośląskiej.

Metropolita katowicki podkreślił, że Antoni Piechniczek jest pierwszym sportowcem w gronie wyróżnionych. Przypomniał, że A. Piechniczek urodził się 80 lat temu w Chorzowie.

- Przeszedł wszystkie szczeble kariery sportowej - od maleńkiego kibica po piłkarza, przez trenera po selekcjonera. 40 lat temu jako selekcjoner doprowadził polską drużynę na Mistrzostwach Świata do trzeciego miejsca - powiedział.

- Sukcesów pan Antoni ma wiele. Poza tym cieszy się dobrą opinią, szlachetny człowiek. Mieszka aktualnie w Wiśle - dodał arcybiskup.

Gdy A. Piechniczek otrzymał informację o wyróżnieniu, napisał w liście do arcybiskupa katowickiego:

"Z pokorą i wewnętrzną radością przyjąłem rekomendację kapituły i przychylność jego Ekscelencji w nadaniu tytułu Lux ex Silesia mojej skromnej osobie. Czuję się niezwykle zaszczycony tym wyróżnieniem. Kultura fizyczna, a piłka nożna szczególnie, odgrywały w życiu społecznym Śląska olbrzymią rolę. Miałem to szczęście, że urodziłem się w Hajdukach Wielkich w środowisku Maryjnym i w rodzinie współzałożycieli klubu Ruch Chorzów. Pod przewodnictwem Ducha Świętego było mi łatwiej obrać drogę piłkarza i trenera. Dziękuję serdecznie za wyróżnienie".

Antoni Piechniczek urodził się w 1942 r. w Chorzowie. Zaczynał grać w piłkę w Zrywie Chorzów, później grał w Naprzodzie Lipiny, Legii Warszawa, Ruchu Chorzów i francuskim Chateauroux. W 1964 r. zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 r. - mistrzostwo Polski z Ruchem Chorzów. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski. Grał w pomocy i na prawej obronie. Jeszcze większe sukcesy odniósł jako trener. Dwukrotnie wprowadził piłkarską reprezentację Polski na Mistrzostwa Świata - w 1982 r. w Hiszpanii i w 1986 r. w Meksyku. W Hiszpanii prowadzona przez niego drużyna zdobyła III miejsce, a w Meksyku weszła do 1/8 finału.

Nagroda Lux ex Silesia (czyli Światło ze Śląska) zostanie wręczona w czasie październikowej, międzyuczelnianej inauguracji roku akademickiego w katedrze w Katowicach.

-Wyróżnienie przyznawane jest od 1994 roku. Otrzymują je osoby, które w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska – tłumaczy ks. Tomasz Wojtal, rzecznik archidiecezji katowickiej.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 19.3µg/m3 PM2.5: 16.7µg/m3