Andrzejki w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu

Andrzejki w Muzeum Górnośląskim

Redakcja

27 listopada, 2022    Bytom

Niedzielne popołudnie w Muzeum Górnośląskim w Bytomiu będzie…magiczne. „W kręgu magii, wróżb i przepowiedni” to tytuł muzealnych andrzejek, które odbędą się w niedzielę 27 listopada 2022 r. w budynku przy ulicy Korfantego 34. Na wspólną zabawę muzealnicy zapraszają od 12.30 do 17.00.

Niedzielne popołudnie wypełnią wróżby pochodzące z różnych tradycji. Frapujące będzie odkrywanie przyszłości za pomocą… kości do gry i kości… ptaków. 

Ta ostatnia tradycja pochodzi od starożytności. Warto tu wspomnieć rzymskich augurów, którzy odczytywali przyszłość z lotu ptaków. Patrzyli w niebo na lot skrzydlatych stworzeń i z tego potrafili wróżyć… W trakcie andrzejkowego popołudnia pojawią się wróżby z kości ptaków, praktykowane przez Wikingów. To oczywiście nie wszystko. Bo w czasie wydarzenia zaoferujemy naszym gościom wróżby celtyckie. Będzie także horoskop słowiański. Do tego lanie wosku, bez którego trudno sobie wyobrazić ten dzień- mówi Beata Badura, kierownik Działu Archeologii MGB.

Dopełnieniem wydarzenia będzie także mini wystawa archeologiczna. W jednej z gablot znajdą się przedmioty związane z wróżeniem... Z pomocą wszystkim zainteresowanym swoim fatum, przyjdą celtyckie horoskopy. Druidzi, czyli dawni kapłani Celtów, przepowiadali przyszłość ze znaków runicznych, zwanych ogamami. 

Starożytni Celtowie wierzyli, że w każdym człowieku znajduje się drzewo życia. Ośrodkiem tego drzewa jest kręgosłup, który bóg stworzył z drzewa wierzbowego- jest ono giętkie i elastyczne. Ponadto Celtowie żywili przekonanie, że miesiąc urodzenia człowieka jest powiązany z jakimś liściastym opiekunem. Dlatego niektórzy ludzie są silni jak dęby, skromni jak wiązy lub subtelni jak brzozy. Podczas naszego niedzielnego spotkania każdy będzie mógł się dowiedzieć jakie patronuje mu drzewo- zachęca do wspólnej zabawy Alicja Błasiak z Muzeum Górnośląskiego.

Bilet wstępu kosztuje 10 zł. 

Andrzejki w Muzeum Górnośląskim

powiązane artykuły:

D4 N 8812 kopia
Lokalne 11 września, 2022

Od piątku (9 września) miłośnicy twórczości Bruno Schulza mogą podziwiać jego dzieła w Muzeum Górnoś

IMG 4379
Lokalne 25 maja, 2022

Co mogło być przyczyną śmierci około 40-letniej kobiety, której szczątki zostały znalezione podczas

Jhgfdtrf
Lokalne 15 kwietnia, 2022

Kielichy szklane, puchary z pokrywką i bez pokrywy, misternie formowana w szkle XVII wieczna cukiern

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

11 o

katowice

Jakość powietrza jest średnia.

PM10: 40.3µg/m3 PM2.5: 32.7µg/m3