Andrzej Sośnierz - Poseł na Sejm RP

Andrzej sosnierz posel

Redakcja

19 września, 2023

Sylwetka posła Andrzeja Sośnierza. Dowiedz się kim jest i czym się zajmuje.

Andrzej Sośnierz, kandydat na posła z KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu katowickim. Kim jest, czym się zajmuje?

Andrzej Sośnierz urodził się w 1951 roku w Głuchołazach. Posiada wykształcenie wyższe, z zawodu lekarz. Abslowent Śląskiej Akademii Medycznej w Katowicach.  W przeszłości pracował m.in. jako młodszy asystent w Obwodzie Lecznictwa Kolejowego w Katowicach, kierowniki Okręgowego Szpitala Kolejowego w Katowicach, pełnił funkcję Okręgowego Lekarza Polskich Kolei Państwowych w Katowicach i naczelnika zarządu kolejowej służby zdrowia Śląskiej Dyrekcji Okręgowej Kolei Państwowych, kierował wydziałem zdrowia w urzędzie wojewódzkim w Katowicach, był doradcą ministra zdrowia i opieki społecznej. W 1998 został pełnomocnikiem regionalnym kasy chorych w Biurze Pełnomocnika Rządu ds. Wprowadzania Powszechnego Ubezpieczenia Zdrowotnego. W latach 1999–2002 był dyrektorem Śląskiej Regionalnej Kasy Chorych. Od 2003 pełnił funkcje prezesa i dyrektora Śląskiej Opieki Medycznej. W latach 2006–2007 prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

Działalność polityczna

W 1980 wstąpił do NSZZ „Solidarność”. Działał kolejno w Kongresie Liberalno-Demokratycznym, Unii Polityki Realnej, Inicjatywie dla Polski i Platformie Obywatelskiej. Został wykluczony z PO za krytykę stanowiska kierownictwa partii w sprawie możliwości powstania koalicji POPiS , potem pozostawał bezpartyjny. Od stycznia 2006 roku należał do klubu parlamentarnego PiS. W 2010 roku wystąpił z Klubu Parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości i ogłosił przejście do KP Polska Jest Najważniejsza. Później podjął współpracę z Polską Razem jako ekspert ds. służby zdrowia. W 2015 roku wybrany do Sejmu (z listy PiS, jako przedstawiciel Polski Razem, w 2017 przekształconej w Porozumienie). 29 kwietnia 2021 odszedł z klubu parlamentarnego PiS, pozostając członkiem Porozumienia Jarosława Gowina i razem z Agnieszką Ścigaj oraz Pawłem Szramką stworzył koło poselskie o nazwie Polskie Sprawy. 22 czerwca 2022 został wykluczony z Porozumienia po tym, jak jego koło poselskie (w składzie zmodyfikowanym od czasu powstania) podjęło współpracę z rządzącym PiS.

Poseł na Sejm V, VI, VIII i IX kadencji.

W wyborach parlamentarnych w 2023 roku kandyduje z 6 miejsca na liście KW Prawo i Sprawiedliwość w okręgu nr 31 obejmującym powiat bieruńsko-lędziński oraz miasta na prawach powiatu: Chorzów, Katowice, Mysłowice, Piekary Śląskie, Ruda Śląska, Siemianowice Śląskie, Świętochłowice, Tychy.

Andrzej Sośnierz kontakt: 

tel:+48 504 977 789

E-mail: biuro.sosnierz@gmail.com

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

-1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 33.5µg/m3 PM2.5: 27.1µg/m3