Andrzej Duda złożył górnikom życzenia. "Dziękuję za wysiłek"

DSC 8541
Kastelik

Szymon Kastelik

29 listopada 2022

Jak co roku prezydent Polski przed 4 grudnia przypomina sobie o górnikach. Andrzej Duda złożył im życzenia barbórkowe w formie listu, który został opublikowany na stronie Kancelarii Prezydenta.

W swoich życzeniach prezydent Polski Andrzej Duda wspomina o tym, że górnicy powinni być radośni i dumni z tego, że wraz ze swoimi rodzinami przynależą do górniczej braci. - Niech Państwa sukcesy zawodowe budują pomyślność Państwa rodzin, zakładów pracy, miejscowości i regionów, a wreszcie całej naszej Ojczyzny - pisze prezydent Polski.

Ten rok był wyjątkowo tragiczny w górnictwie. W katastrofach w kopalniach Zofiówka i Pniówek życie straciło 19 górników, a 7 nadal ma oficjalnie status zaginionych. Nie zapomniał o tym Andrzej Duda w swoim liście z okazji Barbórki - Składam hołd wszystkim, którzy wykonując swoją trudną, niebezpieczną pracę odeszli w mijającym roku na wieczną szychtę. Bliskim zmarłych i poszkodowanych składam wyrazy głębokiego współczucia. Gorąco dziękuję instytucjom publicznym, organizacjom społecznym oraz wszystkim osobom, które niosą tym ciężko doświadczonym rodzinom wsparcie i otuchę - czytamy w życzeniach prezydenta.

Andrzej Duda przypomina w liście do górników, że z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę Polska i Europa muszą zweryfikować swoje dotychczasowe plany dotyczące węgla i górnictwa. - Oczekuję, że już wkrótce zaowocuje on konkretnymi rozwiązaniami i decyzjami – służącymi ochronie najważniejszych interesów naszego państwa i narodu, ale też respektującymi wypracowane dotąd standardy dialogu społecznego oraz wymogi sprawiedliwej transformacji energetycznej - komentuje prezydent. Podkreśla, że w tej chwili potrzebna jest jedność i solidarność. -  Jestem przekonany, że Polska wyjdzie z tej próby obronną ręką - dodaje. 

- Drodzy Państwo, raz jeszcze z całego serca dziękuję za wysiłek, który ma szczególne znaczenie dla rozwoju Rzeczypospolitej. Dziękuję za fachowość, zaangażowanie i poświęcenie, za sprawą których wielkie bogactwa naturalne polskiej ziemi służą nam wszystkim. Ufam, że w tym codziennym trudzie pomoże Państwu opieka świętej Barbary, wierność górniczemu etosowi oraz szacunek i wsparcie zarówno ze strony władz publicznych, jak i szerokich kręgów polskiego społeczeństwa. Raz jeszcze proszę o przyjęcie najlepszych życzeń oraz o przekazanie ich Państwa najbliższym - pisze do górników Andrzej Duda.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

1 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.5µg/m3 PM2.5: 17.7µg/m3