Andrzej Duda uczci 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Gdzie i kiedy?

Mid 21427263

Redakcja

28 kwietnia 2021

W setną rocznicę wybuchu śląskiego wybuchu 3. powstania śląskiego w niedzielę prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości na Górze św. Anny organizowanej przez wojewodów opolskiego i śląskiego - poinformował PAP prezydencki minister Wojciech Kolarski.

W tym roku 2 maja to nie tylko Święto Flagi oraz Święto Polonii i Polaków za Granicą, ale to przede wszystkim setna rocznica wybuchu trzeciego powstania śląskiego. Prezydent Andrzej Duda tego dnia będzie na Górze św. Anny na uroczystości organizowanej przez wojewodów opolskiego i śląskiego - poinformował PAP prezydencki minister

Jak zaznaczył, prezydent wygłosi tam wystąpienie i przekaże pierwszą ze 100 tablic upamiętniających miejsca związane z historią trzech powstań śląskich. Prezydent przekaże te okolicznościowe tablice przedstawicielom samorządów na Opolszczyźnie i na Śląsku. "Pierwsza tablica trafi do starosty ze Strzelec Opolskich - poinformował Kolarski.

Trzecie powstanie śląskie wybuchło nocą z 2 na 3 maja 1921 r., na Górze św. Anny (Opolskie), walki trwały dwa miesiące. Na jego czele stanął działacz społeczny, a wcześniej komisarz plebiscytowy, Wojciech Korfanty. Trzecie powstanie zakończyło się sukcesem, podobnie jak drugie.

Powstanie to było ostatnim z trzech zbrojnych zrywów polskiej ludności na Śląsku. Jego efektem było przyznanie Polsce znacznie większej części Górnego Śląska, niż pierwotnie zamierzano.

Rozpoczęcie powstania poprzedził plebiscyt, który odbył się 20 marca 1921 r. W głosowaniu dopuszczono udział osób, które wcześniej wyemigrowały ze Śląska. W tym celu z Niemiec przyjechało 182 tys. emigrantów, z Polski - 10 tys. Ostatecznie w plebiscycie wzięło udział ok. 97 proc. uprawnionych osób, z czego ok. 19 proc. stanowili wcześniejsi emigranci. Za przynależnością do Polski głosowała mniejszość - 40,3 proc. głosujących.(PAP)

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

22 o

katowice

Wspaniałe powietrze!

PM10: 2.9µg/m3 PM2.5: 2.5µg/m3