Andrzej Duda przyjedzie do Katowic. Podpisze ustawę o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich

Ndps

Redakcja

7 czerwca 2022

Powstania Śląskie będą miały swoje święto. 7 czerwca 2022 roku w Katowicach Andrzej Duda podpisze ustawę, którą skierował do parlamentu.

Inicjatorem projektu jest Sejmik Śląski oraz Urząd Marszałkowski, z marszałkiem Jakubem Chełstowskim na czele. Na początku maja prezydent Polski Andrzej Duda skierował projekt ustawy do Sejmu, który po burzliwej dyskusji przyjął dokument. 19 maja Senat również zagłosował za ustanowieniem nowego święta.

Z tej okazji we wtorek, 7 czerwca prezydent Polski Andrzej Duda przyjedzie do Katowic. Weźmie udział w uroczystym podpisaniu ustawy z dnia 12 maja 2022 roku o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Tym samym oficjalnie nowe święto pojawił się kalendarzu.

Wydarzenie odbędzie się w Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego, w której budynku mieściła się pierwsza siedziba Sejmu Śląskiego. Wcześniej prezydent Polski złoży wieniec przed Pomnikiem Powstańców Śląskich.

Nowe święto ustanowiono na 20 czerwca. Tego dnia w 1922 roku polskie oddziały dowodzone przez gen. Stanisława Szeptyckiego wkroczyły od strony Szopienic do Katowic. 16 lipca 1922 roku na katowickim rynku zorganizowano wielką uroczystość połączenia części Górnego Śląska z Macierzą. Podpisano Akt Objęcia Górnego Śląska przez Polskę. Był to końcowy akt formowania odradzającego się państwa polskiego oraz kształtowania jego zachodniej granicy.

Poprzedni artykuł

Następny artykuł

20 o

katowice

Cóż... Bywało lepiej.

PM10: 20.6µg/m3 PM2.5: 17.6µg/m3